null

W Warszawie wszystko gra Chopina

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na tle ecru i zarysu fortepianu - panorama miasta

W sobotę, 2 października, rozpocznie się jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Miasto stołeczne Warszawa jest współorganizatorem wydarzenia i fundatorem nagród.

To już 18. edycja Konkursu Chopinowskiego. Zainicjowany w 1927 roku przez pianistę Jerzego Żurawlewa, odbywa się co 5 lat. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wydarzenie zostało odwołane i przełożone na ten rok. W lipcu odbywały się eliminacje, do których dopuszczono 164 osoby – 151 z nich wystąpiło przed jurorami i warszawską publicznością. Do konkursu zakwalifikowało się 87 pianistów i pianistek z kilkunastu krajów (listę zakwalifikowanych można znaleźć na stronie konkursu).

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe trwać będą w dniach 3-20 października, a zwieńczeniem będzie uroczystość wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, zaplanowana na 21 października. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Warszawa ufundowała nagrodę w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnienia dla czwórki finalistów/finalistek Konkursu – po 4 tysiące euro każde (zarządzenie nr 527/2021).

Głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Szczegółowe informacje na stronie chopin2020.pl

Warszawa Chopina

W październiku muzyka największego polskiego kompozytora będzie rozbrzmiewać w Warszawie wyjątkowo często, nie tylko w salach koncertowych. Przygotowujemy sporo wydarzeń specjalnych pod wspólnym hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina” – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta.

Oto najciekawsze propozycje przygotowane przez Warszawę:

  • 9 października w godz. 11.00-15.00 w metrze (stacja Świętokrzyska) odbędzie się artystyczny performance w wykonaniu zespołu Art. Color Ballet, który za pomocą tańca i malarstwa na nowo zinterpretuje muzykę Chopina;
  • 14 października – nocny koncert w metrze (stacja Stadion Narodowy) z udziałem uczestnika Konkursu Chopinowskiego. Będzie to wyjątkowa okazja, by posłuchać muzyki Chopina na żywo w warszawskim metrze. Zaproszenia na ten koncert będzie można wygrać w konkursie, który ogłosimy na Facebooku, szczegóły wkrótce;
  • 17 października – po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką na żywo graną przez pianistów. Trasa przejazdu: Metro Wilanowska – Bukowińska – Królikarnia – Malczewskiego – park Dreszera – Morskie Oko – Dworkowa – Rakowiecka – pl. Unii Lubelskiej – pl. Zbawiciela – pl. Konstytucji – Hoża – Centrum – metro Świętokrzyska – Królewska – pl. Bankowy – metro Ratusz Arsenał – Muranów – Muranowska – Dw. Gdański – gen. Zajączka – pl. Inwalidów – pl. Wilsona – metro Marymont  (i z powrotem do metra Wilanowska).

Święto muzyki

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki – święto, które jednoczy miłośników muzyki na całym świecie. Z tej okazji w Warszawie zabłyśnie chopinowski neon, który ozdobi ścianę Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Tamka. Projekt neonu, autorstwa Anny Libery i Jana Strumiłło, został wybrany w konkursie, do którego zaproszono w ub. roku warszawskie studia projektanckie. Jak wygląda na żywo, po podświetleniu, można będzie się przekonać w piątek 1 października, w przededniu inauguracji Konkursu Chopinowskiego. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

Śledzić festiwal można także barze Studio na pl. Defilad. Przebieg muzycznych zawodów pokazywany będzie na dużym ekranie.