null

W Warszawie nadal wszystko gra Chopina

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Wojciech Grzędziński

Bruce Xiaoyu Liu z Kanady zwycięzcą tegorocznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Przez trzy tygodnie w Warszawie wszystko grało Chopina. Przed nami jeszcze koncerty laureatów.

Wczoraj zakończyły się przesłuchania finałowe XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało następujące nagrody:

  • I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
  • II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia i Kyohei Sorita, Japonia
  • III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
  • IV nagroda ex aequo –  Aimi Kobayashi, Japonia i  Jakub Kuszlik, Polska
  • V nagroda – Leonora Armellini, Włochy
  • VI nagroda –  J J Jun Li Bui, Kanada

Dzisiaj odbędzie się uroczystość wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 tysięcy 000 euro. Warszawa jest fundatorem VI nagrody w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnień dla czwórki znakomitych finalistek i finalistów Konkursu – po 4 tysiące euro każde. Wieczorem przekaże je laureatom zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Stolica jest także współorganizatorem Konkursu Chopinowskiego, przeznaczyliśmy na jego realizację pół miliona złotych. Jesteśmy dumni, że miasto może się włączyć w organizację tak ważnej międzynarodowej imprezy kulturalnej. Doceniamy jej prestiż, rolę edukacyjną, ale też cieszymy się po prostu dniami wypełnionymi pięknem muzyki – mówi wiceprezydentka Warszawy.

W głównym Konkursie wystąpiło 87 pianistów, w ciągu 15 dni przesłuchań zaprezentowali blisko 2000 interpretacji utworów, w sumie było to niemal 100 godzin muzyki. To największy taki turniej muzyczny na świecie. Kolejne dwa koncerty – w piątek i sobotę – odbędą się w Filharmonii Narodowej.

Podczas Konkursu odbywały się różne wydarzenia specjalne związane z kompozytorem pod hasłem „W Warszawie wszystko gra Chopina”. Na stacji metra Świętokrzyska można było zobaczyć artystyczny performance w wykonaniu zespołu Art. Color Ballet, który za pomocą tańca i malarstwa na nowo zinterpretował muzykę Chopina. A na stacji metra Stadion Narodowy odbył się wyjątkowy, niepowtarzalny nocny koncert. Na peronie metra pianistka Aleksandra Hortensja Dąbek, uczestniczka tegorocznego Konkursu, grała muzykę Chopina na żywo. W niedzielę w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina jeździł chopinowski tramwaj z muzyką graną na żywo.

A o miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem i o samym kompozytorze można też przeczytać wiele na specjalnej stronie poświęconej Warszawie Chopina , można także skorzystać z aplikacji mobilnych Chopin in WarsawSelfie with Chopin.