null

W TR Warszawa jest już rok 2030

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grupa młodych ludzi polegujących na schodach, każdy zajmuje się własnymi sprawami
Autor: TR Warszawa

Jaka będzie młodzieżowa Warszawa w 2030 roku? Artyści z projektu Młody TR wzięli na warsztat miejski dokument „Polityka młodzieżowa” i przygotowali swoją wizję miasta w kolejnej dekadzie. Spektakl można oglądać od najbliższego weekendu.

Przedstawienie „2030” w reżyserii Michała Buszewicza powstało w ramach projektu Młody TR, angażującego w proces twórczy młodzież. Jest próbą uchwycenia miasta podczas zmiany, zobaczenia dla kogo miasto jest stworzone i ile z niego można wziąć dla siebie. Premiera odbędzie się 23 czerwca na scenie TR Warszawa.

Artystyczna wizja miejskiego dokumentu

Język teatru jest językiem dialogu. W tym wypadku to dialog trójstronny. Urzędnicy i strona społeczna przygotowali dokument, młodzi ludzie z projektu Młody TR dokonali jego artystycznej interpretacji, a widz wyjdzie z teatru w własnym obrazem Warszawy przyszłości. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy wskazuje priorytety i wartości, którymi chcemy się kierować tworząc w Warszawie bezpieczną przyszłość dla młodych ludzi.  To właśnie kultura, teatr o wartościach potrafią opowiadać najlepiej, a zaangażowanie młodych artystów w przygotowanie spektaklu wzmacnia jeszcze bardziej jego przekaz – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Spektakl powstał na podstawie miejskiego dokumentu „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy”. Jego zadaniem jest zmiana naszych postaw i sposobu myślenia o młodzieży, by lepiej odpowiadać na ich potrzeby i rozwiązywać problemy. Otwartość, równość, wiarygodność i elastyczność – wartości, o których mowa w dokumencie mają wyznaczać kierunki realizowanych na rzecz i z młodzieżą działań. Chcemy jeszcze mocniej angażować młodych ludzi w życie miasta i wspólnie z nimi na co dzień tworzyć Warszawę, w której wszyscy czujemy się dobrze – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu.

Stołeczny ratusz dofinansował spektakl. Polityka młodzieżowa m.st. Warszawy jest dokumentem programującym rozwój miasta w ramach strategii #Warszawa2030

Młody TR

W 2030 roku nie będziemy już młodzieżą. Miasto będzie inne. Inne problemy, inne rozwiązania. Inna atmosfera. Jako grupa młodzieży, spotykająca się w TR Warszawa w 2023 roku, chcemy zostawić po sobie wspomnienie naszej opowieści o mieście z tu i teraz. Opowieści jak najbardziej subiektywnej, opartej o nasze potrzeby, wspomnienia i doświadczenia. A może nie cała ta opowieść jest prawdziwa? Może niektóre jej elementy są zmyślone, a niektóre są żartem, fantazją, życzeniowym stwarzaniem rzeczywistości? Może nawet nie chcemy odróżniać, których rzeczy doświadczyliśmy w tym mieście, których na scenie, a których w wyobraźni? Ale wszystkimi chcemy się z wami podzielić, żebyście mogli zabrać je do roku 2030. O ile taki w ogóle będzie – mówią uczestnicy pracowni Młody TR.

Przedstawienie „2030” powstało w ramach cyklu warsztatów Młody TR. Po sukcesie spektaklu „Autokorekta” w reż. Jakuba Skrzywanka, który powstał jako finał projektu TiSz (Teatr i Szkoła), zespół edukacji TR Warszawa kontynuuje pracę nad projektami włączającymi młodych ludzi w proces twórczy.

Pokazy popremierowe odbędą się 24 i 25 czerwca. Bilety dostępne są na stronie TR Warszawa.