null

W stolicy zawyją syreny – Warszawa włącza się w akcję „Alarm dla klimatu”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy - widok na Pałac Kultury i Nauki, wieżowce i Stare Miasto

W piątek, 29 października w samo południe, zawyją miejskie syreny alarmowe w Warszawie, Gdańsku i Łodzi w ramach akcji społecznej „Alarm dla klimatu”, powstałej z inicjatywy portalu Gazeta.pl oraz Koalicji Klimatycznej. Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu.

Akcję „Alarm dla klimatu” zainaugurował wspólny apel dr hab. Zbigniewa Karaczuna, współzałożyciela Koalicji Klimatycznej oraz Patryka Strzałkowskiego, redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl. W opublikowanym 23 września br. dokumencie autorzy wyjaśnili konieczność podjęcia natychmiastowego działania: Szczyt w Glasgow nie bez powodu nazywany jest „spotkaniem ostatniej szansy”, jeśli bowiem decydenci nie przedłożą na nim nowych krajowych planów redukcji emisji CO2 do roku 2030, które pozwolą zmniejszyć światowe emisje o 45%; cele Porozumienia Paryskiego będą już nieosiągalne, a katastrofa – nie do uniknięcia.

„Alarm dla klimatu” także w stolicy

W akcję „Alarm dla klimatu” zaangażowały się trzy polskie miasta: Gdańsk, Łódź i Warszawa, w których w najbliższy piątek, 29 października o godz. 12 zostaną uruchomione miejskie systemy alarmowe. Pomysłodawcy inicjatywy chcą w ten symboliczny sposób wezwać decydentów do podjęcia działań adekwatnych do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny.

Czas na działanie. Warszawa dołącza do akcji społecznej „Alarm dla Klimatu”. Niech syreny, które zawyją w polskich miastach w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow uświadomią wszystkim wagę oraz pilność problemu, przed którym stoimy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Udział stolicy w akcji nie powinien być zaskoczeniem. Warszawa zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. i do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r.  Miasto już teraz realizuje liczne inicjatywy, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu, a docelowo – zwalczać negatywne skutki i ułatwić adaptację do współczesnych zmian klimatu. To m.in. takie działania, jak tworzenie Zielonej Wizji Warszawy; organizacja Warszawskiego Panelu Klimatycznego z udziałem mieszkańców stolicy i wdrażanie jego rekomendacji czy też sukcesywne zwiększanie powierzchni zielonych w mieście. Miasto ułatwia również warszawiakom realizację inwestycji, które mają wpływ na zmiany klimatyczne – stolica udziela mieszkańcom dotacji na instalację zbiorników i urządzeń retencyjnych, a także na instalację odnawialnych źródeł energii i likwidację „kopciuchów”. 

Kampania informacyjna

Alarmowi towarzyszyć będzie kampania informacyjna w kanałach miast uczestniczących w inicjatywie oraz na łamach Gazeta.pl. Działania w ramach „Alarmu dla klimatu” będą m.in. tematem specjalnego wydania „Zielonego poranka”, w którym eksperci i ekspertki przedstawią aktualną wiedzę na temat zmian klimatycznych.

Uważamy, że w obliczu kryzysu klimatycznego media mają obowiązek inicjować i angażować się w prośrodowiskowe projekty edukujące obywateli – mówi Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny serwisu Zielona.Gazeta.pl. – Mamy nadzieję, że „Alarm dla klimatu” będzie ważnym głosem zachęcającym rządzących i społeczeństwo do podjęcia zdecydowanych działań w walce o naszą wspólną przyszłość – dodaje Strzałkowski.