null

W stolicy przybyło ponad 2 tysiące Ławek Warszawskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ławka Warszawska wśród jesiennych liście. W tle plac zabaw.
Ławka Warszawska

Od 2018 r. stolica zyskała ponad 2 tysiące nowych Ławek Warszawskich. Do końca roku postawionych zostanie kolejnych 200. Mieszkańcy mogą z nich korzystać przy ulicach, na skwerach i w parkach.

Warszawscy ogrodnicy stawiają ławki w całej stolicy, w miejscach, gdzie ruch pieszy jest największy – zarówno na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, jak i przez inne jednostki miejskie. Początkowo konkretne lokalizacje, w ramach akcji Ławka Warszawska, typowali mieszkańcy. W 2021 i 2020 r. miejsca montażu ławek były wskazywane przez warszawskich ogrodników, którzy uwzględnili potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, jak również przez przedstawicieli innych stołecznych urzędów.

Nowe Ławki Warszawskie w parkach, przy ulicach i na placach

W 2021 r. dużo nowych mebli miejskich postawiono na skwerach: Słoweńskim, Ryskim, Stanisława Broniewskiego „Orszy” czy gen. Jura Gorzechowskiego oraz w parkach: Morskie Oko, Promenada, Parku Edwarda Szymańskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli. W tym ostatnim pojawiła się rekordowa liczba ławek, bo aż 71. Zastąpiły one stare, zniszczone meble miejskie.

Ławki stawiane są także przy warszawskich ulicach i na placach. W Śródmieściu wiele takich nowych mebli miejskich ułatwia wypoczynek i uatrakcyjnia przestrzeń publiczną m.in. na Powiślu przy ulicach Topiel i Kruczkowskiego, a także w okolicy placu Trzech Krzyży. Kolejne ławki zamontowano np. na Pradze-Północ (Plac Wileński), na Bielanach (przy ul. Marymonckiej) czy na Bemowie (przy ul. Wrocławskiej). Obecnie trwa ustawianie ławek na Pradze-Południe czy w Wesołej.

Ławka Warszawska – decydują także mieszkańcy

Mała architektura pojawia się w mieście coraz częściej także dzięki realizacji projektów z budżetu obywatelskiego – towarzyszy nowym nasadzeniom przy ulicach, w parkach i na skwerach. W ramach projektu „Rewitalizacja terenu pomiędzy ulicą Redutową a Elekcyjną” w okolicy Reduty Wolskiej poza zielenią i nowymi alejkami pojawiło się też 35 ławek. Kolejny, realizowany obecnie, projekt „Zielona Wola” jako jeden z elementów zakłada montaż ławek między Cmentarzem Wolskim a ul. Redutową. W przyszłym roku tych elementów małej architektury będzie więcej m.in. dzięki projektom „777 ławek dla Warszawy” i „Ławki na Bródnie na rok 2022”.

Mieszkańcy miasta mają wpływ nie tylko na lokalizacje ławek. To z ich udziałem w 2018 r. wybrano obowiązujący dziś model tego miejskiego mebla – Ławkę Warszawską występującą w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Cały proces wyboru i wykonania przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez mieszkańców i przedstawicieli urzędów.

Ławki Warszawskie są poddawane przeglądom dwa razy w roku – wtedy też usuwane są ewentualne usterki i akty wandalizmu. Jednocześnie, pracownicy ZZW odpowiadają na bieżące zgłoszenia dotyczące tych mebli miejskich publikowane w aplikacji miejskiej 19115 czy kierowane bezpośrednio do jednostki.

Widok na oddaloną Ławkę Warszawską z jesiennym parku. W tle osoby uprawiające sport.