null

W sporcie młodzieżowym Warszawa najlepsza w Polsce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa dzieci w sportowych koszulkach z numerami startowymi pozuje do zdjęcia wokół dorosłego sportowca

Warszawa zwyciężyła w ubiegłorocznej klasyfikacji ogólnopolskiego Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM) ogłoszonej przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Z kolei stołeczny AZS AWF Warszawa okazał się najlepszym klubem w tym rankingu.

Punkty do SSM zdobywają dzieci i młodzież (od 14 do 23 roku życia) w grupach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior oraz młodzieżowiec. W ubiegłym sezonie brane pod uwagę były wyniki z 691 zawodów w 75 dyscyplinach. Sklasyfikowano 68 683 zawodników i zawodniczek z 3782 klubów sportowych całej Polski.

Warszawa na medal

Najwięcej punktów z wszystkich miast zdobyła Warszawa. Stolica zwyciężyła w każdej kategorii wiekowej oraz w dyscyplinach: piłka nożna kobiet i mężczyzn, piłka ręczna kobiet, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, pływanie, siatkówka plażowa kobiet, szermierka, taekwondo olimpijskie, wspinaczka sportowa, żeglarstwo, badminton, baseball, brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, jeździectwo, judo mężczyzn, lekkoatletyka, łyżwiarstwo figurowe, pięciobój nowoczesny.

Cieszą mnie sukcesy sportowców, ale osiągnięcia dziecięce i młodzieżowe sprawiają szczególną radość. W sporcie chodzi nie tylko o zdobywanie medali na mistrzowskich imprezach, ale przede wszystkim o kształtowanie zdrowego trybu życia, charakteru, aktywnej postawy. Warszawa dofinansowuje sport młodzieżowy, najzdolniejszym sportowcom oferuje stypendia, pomaga w rozwoju tysiącom młodych zawodniczek i zawodników. Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia stają się coraz bardziej oczywiste – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Zwycięstwo w rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego to efekt zbudowanego systemu szkoleniowego i finansowego. Miasto przeznaczyło w 2022 roku blisko 21 mln zł na dotacje dla klubów i stypendia dla dzieci i młodzieży.

AZS najlepszym klubem jest

Ogromny sukces osiągnęło też miasto w klasyfikacji klubowej. Najlepszy klub sportowy stolicy AZS AWF Warszawa, który trzykrotnie był sklasyfikowany na drugim miejscu w SSM, w tym roku – jako pierwszy klub ze stolicy – zwyciężył w klasyfikacji. W klubie regularnie trenuje prawie 1500 zawodników, w przeszło 120 grupach treningowych pod okiem 85 trenerów. Co roku zawodnicy AZS AWF Warszawa zdobywają 210 medali Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski w kategoriach od juniora do seniora, a wielu reprezentantów i wychowanków Klubu, zdobywa najwyższe laury w reprezentacji Polski na imprezach Mistrzostw Europy, Świata czy Igrzyskach Olimpijskich. Łącznie zdobyli oni 40 medali podczas imprez najwyższej światowej rangi.

Klub utożsamiany był dotąd wyłącznie ze szkoleniem młodzieży akademickiej chcącej pogodzić wyczynowe uprawianie sportu z wybranymi studiami. W chwili obecnej AZS AWF oferuje zajęcia sportowe dla każdego od 4 roku życia. Szerokie szkolenie w najmłodszych rocznikach pozwala nie tylko skutecznie wyszukiwać najzdolniejszych zawodników, którzy w przyszłości będą mogli walczyć o medale wielkich imprez, ale również kształtuje postawy i osobowość wielu młodych ludzi.

Na bardzo wysokim 9. miejscu w klasyfikacji SSM uplasował się Uczniowski Klub Sportowy "G-8 Bielany".