null

W mieście coraz goręcej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

„Warszawa w budowie” – kolejna edycja festiwalu tym razem podejmuje wątek coraz wyższych temperatur odnotowywanych w miastach. Na ekspozycję „Zimno już było...” zaprasza Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, które w tym roku jest głównym autorem wydarzenia.

„Zimno już było” - to chyba nie ulega wątpliwości, szczególnie kiedy stoimy tutaj pod koniec września w pełnym słońcu. „Warszawa w budowie” jak zawsze od 15 lat w sposób niezwykły dotyka rzeczy najbardziej palących i dojmujących. Nie inaczej jest w tym roku, za co bardzo dziękuję całemu zespołowi kuratorskiemu i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale przede wszystkim w tym roku Muzeum Warszawy, które po raz pierwszy przygotowuje ten festiwal. To dowód na to, że współpraca i solidarność to jest coś o co musimy dbać i walczyć. To jest coś co jest przyszłością sztuki i organizacji kultury, ale też nadzieją na przyszłość ludzkości i świata dotkniętego zagrożeniami klimatycznymi – mówiła przed otwarciem wystawy zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Upał i strach

Piętnasta odsłona „Warszawy w budowie” opowie mieszkańcom o upale w mieście, o jego klimatycznej genezie i metodach radzenia sobie z nim. Tegoroczna edycja festiwalu przyjrzy się dotychczasowej relacji ludzkości ze Słońcem – od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Pomiędzy 1750 rokiem a 2013 rokiem średnia roczna temperatura wzrosła o 2 ̊C, do końca wieku będzie to 3,5 – 5 ̊C. Rekordy pomiarów, kiedyś bite co kilkadziesiąt lat teraz padają co roku.

Wiele obiektów i filmów na wystawie odnosi się do historii pomiarów temperatury i tego, jak mieszkańcy Warszawy radzili sobie z jej wahaniami. Przełom w obserwacji meteorologicznej nastąpił w XVII wieku po skonstruowaniu termometru cieczowego i barometru rtęciowego. Ważna postacią ówczesnej Warszawy był Antoni Magier (1762-1837) – pisarz, ale też fizyk i meteorolog. Prowadził obserwacje przy pomocy własnoręcznie skonstruowanych przyrządów. Pomiary udostępniał przechodniom, wywieszając codziennie „stopnie zimna i ciepła” na swojej kamienicy przy ulicy Piwnej.

Jak długo będzie trwał festiwal?

Festiwal rozpocznie się w ten piątek, 22 września i będzie trwał do 22 października, przy ulicy Srebrnej 12 w Muzeum Woli. Samą wystawę będzie można zwiedzać aż do 24 marca przyszłego roku.

Na program artystyczny składają się prace polskich i zagranicznych twórców, w tym między innymi obrazy Wojciecha Fangora, słynna instalacja Olafura Eliassona oraz film Karoliny Bryguły „18,6 kilometra”. Ponadto zainteresowani będą mogli zobaczyć fotomontaż przedstawiający dystopijną wizję rozpływającego się Ursynowa albo zapoznać się z tematem zmian w ptasich pieśniach godowych wynikających ze zmian środowiska.

Wystawa i festiwal organizowane są w tym roku wyjątkowo przez Muzeum Warszawy, na którego stronie znajduje się więcej informacji na temat wydarzenia.