null

W dzielnicy Wesoła powstaje pierwsze miejskie liceum

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przemawia do mikrofonu, za nim wizualizacja projektu liceum w Dzielnicy Wesoła. w tle widać niebieską ciężarówkę z wywrotką oraz wykopy i elementy konstrukcji budynku
Budowa szkoły przy ul. Słowackiego już trwa, a dziś wmurowano w fundamenty budynku akt erekcyjny i symboliczny kamień węgielny. | Autor: Rafał Motyl

Zgodnie z obietnicą prezydenta Rafała Trzaskowskiego na terenie dzielnicy zostanie wybudowane nowoczesne liceum ogólnokształcące dla 600 uczniów – koszt inwestycji to blisko 34,5 mln zł. Otwarcie placówki zaplanowano pod koniec 2023 r. Co ważne jest to pierwsze od 20 lat budowane od nowa liceum w Warszawie.

Budowa szkoły przy ul. Słowackiego już trwa, a dziś wmurowano w fundamenty budynku akt erekcyjny i symboliczny kamień węgielny.

Edukacja to nasz priorytet, dlatego w tym roku przeznaczymy na oświatę w Warszawie ponad 5,3 mld zł – to największa pozycja w budżecie miasta. Realizujemy również rekordowy program inwestycyjny - oddaliśmy już 22 przedszkola i 11 szkół, co pozwoliło na stworzenie około 8 tys. nowych miejsc w szkołach i 3,5 tys. w przedszkolach – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dzięki placówce przy ul. Słowackiego, w Wesołej powstanie pierwsze miejskie liceum ogólnokształcące. Będzie to nowoczesna, doskonale zaprojektowana szkoła z aulą widowiskową na ponad 200 miejsc, świetnie wyposażoną salą sportową o powierzchni 700 mkw. i siłownią oraz wewnętrznym patio, gdzie młodzież będzie mogła odpocząć między lekcjami. W budynku zostaną zastosowane przyjazne dla środowiska źródła ciepła, a na części dachu budynku zamontowane panele fotowoltaiczne, które będą wspomagały zasilanie szkoły w energię elektryczną – dodaje.

Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy: Dziękuję wszystkim radnym, którzy z konsekwencją i determinacją dążyli do tego żeby najpierw zapadła decyzja o budowie liceum w Wesołej, którą podjęliśmy w marcu 2019 r., a następnie aby przyznane zostały fundusze niezbędne na jej budowę.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę liceum przy ul. Słowackiego to zwieńczenie marzeń naszej społeczności o powstaniu tej szkoły. Będzie to miejsce przekazywania wiedzy oraz nowoczesne centrum aktywności młodzieży – mówi Marian Mahor, burmistrz dzielnicy Wesoła. 

Wybudowania liceum na terenie dzielnicy chcieli również mieszkańcy Wesołej – ponad 70 proc. z nich opowiedziało się za pomysłem utworzenia szkoły ponadpodstawowej w czasie konsultacji społecznych w 2018 r. W okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania nowego budynku, placówka korzysta z pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 385 w Starej Miłośnie. Liceum rozpoczęło działalność 1 września 2019 r. – wówczas utworzono 4 oddziały dla 136 uczniów, obecnie jest ich ponad 280. Już za rok uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z budynku nowej szkoły i znakomitych warunków do nauki i pracy.

Liceum dobrze zaprojektowane

Przyszła siedziba liceum to nowoczesny jednopiętrowy obiekt o powierzchni ponad 6,3 tys. mkw. Oprócz sal dydaktycznych w budynku znajdzie się audytorium z funkcją widowiskową na 229 miejsc i stołówką. Placówka będzie posiadać wewnętrzne patio, które umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok szkoły znajdzie się sala sportowa o powierzchni 700 mkw. z siłownią. W projekcie budynku szkoły zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła: powietrzne pompy ciepła wspomagane kondensacyjnymi kotłami gazowymi. Dach części sportowej zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi, które wspomagać będą zasilanie szkoły w energię elektryczną.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku liceum rozstrzygnięto pod koniec 2019 r., a wprowadzenie wykonawcy na teren budowy nastąpiło w listopadzie 2021 r. Do połowy marca br. trwały prace przygotowawcze (m.in. ogrodzenie terenu, przygotowanie zaplecza i przyłączy). Zgodnie z harmonogramem zakończenie budowy i oddanie budynku do użytkowania nastąpi pod koniec 2023 r.

Koszt inwestycji to 34 427 700 zł. Projekt budynku powstał w pracowni architektonicznej plus3-architekci Sp. z o.o. Wykonawcą robót budowlanych jest firma REMBUD Sp. z o.o.

Warszawskie inwestycje edukacyjne

Od 2018 r. przeznaczyliśmy na inwestycje w edukację ponad 1,3 mld zł. W planach mamy jeszcze budowę 7 kolejnych szkół oraz 11 przedszkoli – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Razem z miejskim biurem architektury i planowania przestrzennego wypracowaliśmy standardy architektoniczno-urbanistyczne dla nowoczesnej szkoły. Dlatego każda placówka edukacyjna, która powstaje w naszym mieście spełnia wyśrubowane normy. Liceum w Wesołej będzie nie tylko piękne i nowoczesne, ale również przestronne i dostosowane do potrzeb uczniów choćby przez odpowiednie usytuowanie budynku względem naturalnego źródła światła – dodaje.

Poza budową zupełnie nowych placówek zrealizowanych ma być 100 innych zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową i modernizacją budynków i infrastruktury już istniejącej (m.in. boiska, place zabaw). Niektóre zadania obejmują kompleksową przebudowę szkół i będą generowały koszty rzędu nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pochylony nad stołem podpisuje dokumenty na budowę liceum w Wesołej. Na stoliku leży symboliczny kamień węgielny. w tle widać niebieską ciężarówkę z wywrotką oraz wykopy i elementy konstrukcji budynku
Wiceprezydentka m.st. Warszawy, Renata Kaznowska podpisuje dokumenty na budowę liceum w Wesołej. Na stoliku leży symboliczny kamień węgielny. w tle widać niebieską ciężarówkę z wywrotką oraz wykopy i elementy konstrukcji budynku
Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy przemawia do mikrofonu, za nim wizualizacja projektu liceum w Dzielnicy Wesoła. w tle widać niebieską ciężarówkę z wywrotką oraz wykopy i elementy konstrukcji budynku
Przedstawiciele miasta, Prezydent, wiceprezydentka oraz wiceprzewodnicząca Rady podczas wizji lokalnej budowy nowego liceum w Wesołej
Młodzież trzyma duży transparent na którym jest napisane: Dzielnica Wesoła dziękuje za liceum