null

Uwaga, możliwa gołoledź!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwa pasy jezdni przedzielone pasem zieleni. Na jednym z pasów w odstępie za samochodami jedzie odśnieżarka. Na poboczu widać śnieg.

Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpieczną gołoledzią. Na czwartkowy poranek prognozowany jest marznący deszcz. Zarząd Oczyszczania Miasta monitoruje sytuację pogodową, stan nawierzchni jezdni i terenów dla pieszych.

W czwartek wcześnie rano może wystąpić niebezpieczna gołoledź – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Oblodzenie nawierzchni to bardzo wymagająca sytuacja zarówno dla służb oczyszczania miasta, jak i pozostałych zarządców dróg. 

W gotowości do akcji

Na polecenie Zarządu Oczyszczania Miasta do natychmiastowego wyjazdu gotowych jest 170 posypywarek, które będą zabezpieczać przed śliskością kluczowe jezdnie. To 1500 km ulic, po których kursują autobusy miejskie. ZOM obejmie działaniami również tereny dla pieszych o powierzchni 3,5 mln mkw., to m.in. 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, schody, kładki i przejścia dla pieszych. 

Apel do zarządców o gotowość

Za chodniki, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają właściciele lub zarządcy tych nieruchomości, a za te znajdujące się na osiedlach – administracje osiedli. Do ich zadań należy więc odpowiednie zabezpieczenie tych terenów przed śliskością. Przed tak ekstremalnymi warunkami miasto szczególnie apeluje o przygotowanie odpowiedniej ilości piasku i dynamiczne działanie, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

Zimowe utrzymanie miasta

Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę monitoruje dane pogodowe, które spływają do Centrum Dowodzenia ZOM z kilku ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Na podstawie tych informacji są podejmowane decyzje o rozpoczęciu działań i ich zasięgu.

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie: