null

Usunięto 70 proc. kopciuchów w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dym wydobywający się z komina
W ciągu ostatnich 6 lat w stolicy ubyło 70 proc. kopciuchów

W 2017 r. w Warszawie było aż 15 tysięcy kopciuchów. Dzięki sukcesywnej likwidacji starych pieców w lokalach komunalnych i miejskim dotacjom dla mieszkańców ta liczba zmalała do 4,4 tys. W ciągu ostatnich 6 lat w stolicy ubyło więc 70 proc. kopciuchów. A będzie ich jeszcze mniej.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Mimo to, w Warszawie obecnie jest 4449 bezklasowych pieców, z czego 4123 to urządzenia w prywatnych lokalach. Aby zmniejszyć tę liczbę, miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

W ubiegłym roku na wymianę kopciucha przyznaliśmy niemal 900 dotacji na łączną kwotę ponad 25,5 mln zł. Dzięki miejskiemu wsparciu od początku stycznia do końca grudnia 2022 r. udało się zlikwidować ponad tysiąc takich pieców w lokalach prywatnych – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy. ­– Ubiegły rok miał być ostatnim, w którym mieszkańcy mogli ubiegać się o dotacje. Zdecydowaliśmy się jednak pomóc tym, którzy – ze względów formalnych lub z przyczyn technicznych – nie mogli skorzystać z dofinansowania. Dlatego o dotację można ubiegać się także w tym roku i kolejnych latach – dodaje.

Wydłużenie terminu to jedna ze zmian w uchwale dotacyjnej Rady m.st. Warszawy na inwestycje ekologiczne. Wysokość dofinansowania dla osób, które będą ubiegać się o wsparcie w wymianie kopciucha, pozostanie na dotychczasowym poziomie – będzie wynosić do 70 proc. Taka sama pozostaje również ścieżka składania wniosków – dokumenty w wersji papierowej można zostawić w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.

Jakie zmiany w uchwale?

Nowa uchwała nie tylko wydłużyła termin przyznawania dotacji na wymianę kopciucha. Jej zapisy ułatwiają także realizację takiej inwestycji osobom, które nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Ten wymóg został zniesiony, dlatego o finansowe wsparcie miasta mogą teraz ubiegać się również mieszkańcy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Zmiana ta dotyczy nie tylko dotacji na wymianę kopciucha, ale także na pozbycie się azbestu.

Kolejną korzystną dla mieszkańców modyfikacją w uchwale jest zwiększenie dotacji z 4 do 6 tys. zł na likwidację szamba w związku z podłączaniem budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Żółto-czarna grafika z logotypem Warszawy, wykresem słupkowym i napisem: Liczba kopciuchów w Warszawie spadła od 2017 r. o 70%!
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Czarno-żółta grafika z logotypem Warszawy i napisami: "Uwaga! Wymień kopciucha z miejską dotacją! Przedłużyliśmy program pomocy finansowej dla mieszkańców na wymianę starych pieców. Uzyskaj dofinansowanie nawet do 70%!
Infografika. Mapa w odcieniach fioletu pokazująca Warszawę i gminy w tzw. "warszawskim obwarzanku". Obok lista z nazwami gmin i liczbami kopciuchów w każdej gminie. Na samej górze infografiki napis: 26204 liczba kopciuchów w gminach warszawskiego obwarzanka.
Infografika. Mapa w odcieniach czerwieni pokazująca Warszawę i gminy w tzw. "warszawskim obwarzanku". Obok lista z nazwami gmin i odsetkiem kopciuchów w stosunku do liczby domów jednorodzinnych w każdej gminie.