null

Urodziny Sinfonii Varsovii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: SInfonia Varsovia

Z okazji 39-lecia Sinfonii Varsovii odbył się specjalny Koncert Urodzinowy. Wydarzenie zorganizowano w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a w programie znalazło się m.in. prawykonanie Ash Pawła Mykietyna. Orkiestrą dyrygował Aleksandar Marković.

Chciałabym złożyć najlepsze życzenia i podziękować Sinfonii Varsovii oraz panu dyrektorowi Januszowi Marynowskiemu za to, że rozsławiacie nasze miasto na całym świecie. Nie wyobrażamy sobie wielu miejskich wydarzeń bez Sinfonii Varsovii i wiemy też, że potrzebuje ona swojego miejsca. Dlatego bardzo się cieszę, że już za kilka dni podpiszemy umowę z wykonawcą nowej siedziby i ruszą roboty budowlane przy ul. Grochowskiej. Dziękuję także zespołowi artystycznemu, bo to właśnie dzięki muzykom i muzyczkom ta orkiestra jest tak wspaniała – mówiła podczas urodzinowych uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Koncert Urodzinowy rozpoczął się utworem Adagietto Krzysztofa Pendereckiego, który od 1997 r. aż do swojej śmierci w 2020 r. kierował orkiestrą – najpierw jako jej dyrektor muzyczny, a następnie artystyczny. Utwór pochodzi z jego opery Raj utracony zamówionej przez Lyric Opera w Chicago dla uczczenia 200-lecia ogłoszenia niepodległości przez Stany Zjednoczone. W partii solowej wystąpił pierwszy oboista orkiestry – Arkadiusz Krupa.

Ważnym punktem wieczoru była premiera Ash Pawła Mykietyna – nowego utworu symfonicznego napisanego dla Sinfonii Varsovii. Twórczość Mykietyna znajduje szczególne miejsce w historii orkiestry. To właśnie Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dała w 1995 r. premierę jego 3 for 13 – utworu, który rozpoczął międzynarodową karierę kompozytora, wyróżnionego w Amsterdamie przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO.  Koncert dopełniła Symfonia Tytan Gustava Mahlera – pierwsze dzieło tego gatunku z dorobku kompozytora, którego ukończenie zajęło Mahlerowi około 15 lat.

O Sinfonii Varsovii

Orkiestra powstała w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Dziś Sinfonia Varsovia to centrum muzyki, zbudowane w myśl zasady, że muzyka jest najbardziej uniwersalną ze sztuk. Sercem jest orkiestra Sinfonia Varsovia, której tożsamość, międzynarodowy prestiż i wysoki poziom artystyczny są kapitałem i podstawą działalności. Jako instytucja o zasięgu międzynarodowym dba także o lokalną społeczność, aktywizując ją i zachęcając do obcowania z kulturą.

Przez ostatni rok Sinfonia Varsovia zagrała i zorganizowała ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą oraz nagrała szereg albumów, w tym święcącą triumfy ścieżkę dźwiękową Pawła Mykietyna do filmu „Io” Jerzego Skolimowskiego.