null

Urodziny Sinfonii Varsovii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat
Autor: UM Warszawa

Sinfonia Varsovia z okazji swoich 37 urodzin zaprosiła na wyjątkowy koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. 16 września orkiestrę poprowadzi wybitny niemiecki dyrygent polskiego pochodzenia, maestro Marek Janowski. Zabrzmią dwa arcydzieła europejskiej literatury muzycznej – Czwarte symfonie Ludwiga van Beethovena oraz Johannesa Brahmsa.

Prawie cztery dekady działalności Sinfonii Varsovii to tysiące koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, setki nagranych płyt w największych wytwórniach muzycznych oraz  współpraca ze światowej klasy dyrygentami i solistami. Jednak Sinfonia Varsovia to przede wszystkim zbiór indywidualności, zespół o międzynarodowej renomie i pięknej, długiej tradycji, której początki sięgają znacznie wcześniej niż sama nazwa orkiestry.

Zaczęło się od Polskiej Orkiestry Kameralnej, która wyłoniła się z Polskiej Opery Kameralnej w 1972 roku za sprawą Jerzego Maksymiuka. Urodziny Sinfonii Varsovii liczone są jednak od późniejszej daty – kwietniowych koncertów z legendarnym skrzypkiem i dyrygentem Yehudim Menuhinem w 1984 roku, kiedy to kameralny skład orkiestry poszerzony został na potrzeby symfonicznego repertuaru. Niedługo potem pojawiła się nowa, bardziej adekwatna dla wielkiego zespołu nazwa – Sinfonia Varsovia.

W tym roku świętowanie odbywa się w nietypowym, bo późnoletnim terminie. Koncert urodzinowy zaplanowany na 12 kwietnia został odwołany wiosną tego roku w związku z sytuacją pandemiczną. Niedawny orkiestra powróciła do koncertowania na żywo przed publicznością.

IV Symfonia B-dur op. 60 Beethovena mimo mrocznych elementów jest jedną z najbardziej promiennych kompozycji Beethovena. Wyraźny kontrast do niej stanowi mistrzowska IV Symfonia e-moll op. 98 Brahmsa, ostatni jego utwór w tym gatunku. To dzieło niezwykle emocjonalne, rozpięte między triumfalnym patosem a melancholią.

Koncert został zorganizowany we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.