null

Urodzinowy miesiąc Andrzeja Wajdy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie twarzy Andrzeja Seweryna z napisem Dyrygent rozmowy o patronie Centrum Kultury Filmowej

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowało specjalne wydarzenia z okazji 97. rocznicy urodzin reżysera. W każdy marcowy wtorek będą odbywać się prezentacje jego kinowej twórczości – jako pierwszy zostanie pokazany „Dyrygent” – film z 1979 roku z udziałem m.in. Johna Gielguda i Andrzeja Seweryna.

Andrzej Seweryn będzie bohaterem całego tegorocznego urodzinowego cyklu „Rozmowy o patronie”. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy pokaże cztery filmy z jego udziałem. Po seansie „Dyrygenta”, we wtorek 7 marca o 19:00, organizatorzy zapraszają na spotkanie z wybitnym polskim aktorem. A w kolejnych tygodniach zostaną pokazane jeszcze takie filmy jak: „Ziemia obiecana”, „Bez znieczulenia” oraz „Danton”. Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek o godz. 19.00 w Studiu U20 w Al. Ujazdowskich 20.

Od piątku mieszkańcy Warszawy będą mogli także ponownie obejrzeć wystawę plenerową „Werki. Wajda. Renata Pajchel.” - będzie dostępna bezpłatnie w Galerii Przystanek przy Parku Żeromskiego (od strony ul. Mickiewicza) oraz w WineTu (Czarnieckiego 56), które jest jej partnerem. Wystawa powstała jako hołd dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie: Andrzeja Wajdy i Renaty Pajchel, artystki fotografii zmarłej w 2020 roku. To ona dokumentowała fotosami (werkami) wiele planów filmowych podczas pracy reżysera.

Pełny program wydarzeń znajduje się na: ckf.waw.pl/kalendarium.

Wajda na VOD

Filmy Andrzeja Wajdy można tez obejrzeć na platformie VOD Warszawa – od marca do dotychczasowych tytułów doszły trzy kolejne: „Pierścionek w koronie”, „Wielki tydzień” i „Pan Tadeusz”. Poza tym nadal dostępne są podcasty z ciekawymi gośćmi, którzy opowiadają o jego twórczości, artykuły i materiały edukacyjne dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcieliby przeprowadzić lekcje oparte na filmach wybitnego polskiego reżysera.