null

UNICEF wspiera Warszawę w pomocy ukraińskim uchodźcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Chłopiec w stroju sportowym kopie piłkę miedzy żółtymi pachołkami w słoneczny dzień na boisku szkolnym a w tle widać grupę chłopców czekających na swoją kolej
W ramach akcji „Wspólne lato w Warszawie” dzieci ukraińskie spędzają czas razem ze swoimi polskojęzycznymi rówieśnikami. | Autor: Rafał Motyl

Na mocy porozumienia z United Nations Children’s Fund (UNICEF), Warszawa otrzyma do końca 2022 r. blisko 100 mln zł (blisko 22.5 mln USD) na wsparcie ukraińskich uchodźców. W ramach współpracy przygotowano 35 projektów, których celem jest przede wszystkim ochrona uchodźczych dzieci.

Pomoc darczyńców z całego świata

Od początku kryzysu uchodźczego Warszawa pozyskała od darczyńców 160 mln zł na pomoc obywatelom Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z atakiem Rosji. Największe wsparcie finansowe Warszawa otrzyma od UNICEF, który na mocy porozumienia z miastem w okresie od maja do grudnia 2022 r. przekaże łącznie blisko 100 mln zł na programy wspierające dzieci z Ukrainy.  Co ważne, niemal połowa z ok. 170 tys. gości z Ukrainy mieszkających w Warszawie, to dzieci i młodzież, dlatego od samego początku kryzysu uchodźczego kluczowym elementem działań miasta jest wsparcie adresowane właśnie do tej grupy.

To dla nas bardzo ważna pomoc, gdyż ze względu na sytuację finansową miasta nie moglibyśmy pozwolić na realizację tak szeroko zakrojonych działań bez zewnętrznych źródeł finansowania. We współpracy z UNICEF-em realizujemy 35 projektów, które dotyczą takich obszarów jak: dostęp ukraińskich dzieci do opieki żłobkowej i przedszkolnej, edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia psychologicznego czy żywienia. Stawiamy również silny akcent na integrację, dlatego we współpracy z UNICEF-em organizujemy kursy nauki języka polskiego oraz wspólne zajęcia dla dzieci ukraińskich i polskich – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak podkreśla Rashed Mustafa Sarwar, Country Coordinator for Poland UNICEF, integracja dzieci ukraińskich jest ważnym elementem przystosowania ich do życia w nowym środowisku:

Jako UNICEF  wdrażamy również w Warszawie, która jest liderem w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy, narzędzia i rozwiązania, z których korzystamy na całym świecie. Każde z dzieci uchodźczych ma swoją ważną i trudną historię, dlatego trzeba zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, wsparcie psychologiczne, możliwości uczenia się oraz godne warunku do życia – dodaje dr Sarwar z UNICEF.

Lepszy dostęp do edukacji

Od wybuchu wojny w Ukrainie do warszawskich przedszkoli i szkół dołączyło ponad 17 tys. uczniów ukraińskich, dlatego ponad połowa środków z UNiCEF - 50 mln zł, to wsparcie na edukację. W tym celu m.in. zostało uruchomione Centrum Edukacji i Rozwoju przy ul. Towarowej, gdzie działa punkt informacyjny ds. edukacji, organizowane są zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz kursy języka polskiego. W centrum można również skorzystać ze wsparcia psychologa, a uczniowie mają zapewniony dostęp do 120 stanowisk komputerowych do nauki, w tym do edukacji zdalnej w systemie ukraińskim.

Wsparcie UNICEF w obszarze edukacji dotyczy m.in. organizacji kursów języka polskiego dla dorosłych, w tym dla nauczycieli ukraińskich; kształcenia polskich nauczycieli, którzy uczą dzieci uchodźcze w szkołach i przedszkolach, pomocy psychologicznej dla uczniów z traumą wojenną oraz zakupu szkolnych wyprawek i tabletów czy laptopów do nauki. UNICEF przeznaczył również 12 mln zł na dożywianie ukraińskich uczniów - warto dodać, że z budżetu miasta wydatkowano już na ten cel 6 mln zł. 

Integracja najmłodszych

Ważnym obszarem są również projekty integrujące społeczność ukraińską z mieszkańcami Warszawy.

Wiemy, że najłatwiej integrują się najmłodsi, a najbardziej sprzyja temu wspólnie spędzany czas. Dlatego w tym roku w ramach naszej corocznej bardzo popularnej wśród mieszkańców akcji „Lato w Mieście”, przygotowaliśmy również ofertę zajęć dla uczniów z Ukrainy pod hasłem „Wspólne lato w Warszawie”. Otrzymaliśmy zgłoszenia od prawie 2 tys. dzieci, które średnio w czasie wakacji skorzystają z trzech tygodniowych turnusów zajęć. Co ważne te działania również finansuje UNICEF – podkreśla Rafał Trzaskowski.

W ramach akcji „Wspólne lato w Warszawie” dzieci ukraińskie spędzają czas razem ze swoimi polskojęzycznymi rówieśnikami – wspólnie się bawią, wychodzą na basen czy do muzeum oraz otrzymują wyżywienie. Opiekują się nimi polscy nauczyciele, którym pomagają ukraińscy pedagodzy. 

Ochrona zdrowia 

Od 1 lipca ruszyła również kampania informacyjna finansowana przez UNICEF zachęcająca Ukrainki do skorzystania z bezpłatnych szczepień dla swoich dzieci – materiały w języku ukraińskim pojawiają się na warszawskich ulicach i w komunikacji miejskiej.  UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tys. dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tys. dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

Wykaz poradni, w których można wykonać szczepienia znajduje się poniżej. Więcej informacji o szczepieniach ochronnych w języku ukraińskim znajduje się w odnośniku szczepienia.pzh.gov.pl(otwiera się w nowej karcie).

Jak podkreśla prezydent współpraca z UNICEF-em jest dla Warszawy ogromnym wsparciem, ale kolejne wzywania dopiero wciąż przed nami. – Wielu naszych gości zostanie w Polsce i w stolicy na dłużej. Nie wystarczy już odruch serca, improwizacja i spontaniczne akcje wsparcia. Potrzebne są systemowe, długofalowe rozwiązania, o które apelujemy wspólnie z innymi samorządowcami – mówi prezydent.

Sala pełna dzieci w wieku szkolnym które odwiedza prezydent Warszawy oraz przedstawiciele UNICEF
Zobacz galerię (6 zdjęć)
biała kartka przyklejona na szybie z niebieskim logo UNICEF, syrenką czyli logo Warszawy oraz napisem po ukraińsku "Wspólne lato"
Po lewqej stronie stoi w granatowej marynarce i niebieskiej koszuli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski a po prawej przedstawiciel UNICEF - mężczyzna z ciemnymi włosami i okularach
Szkolny korytarz z pomarańczowymi ścianami którym idą przedstawiciel UNICEF, prezydent Warszawy oraz dyrektorka szkoły
Dzieci stojące wkoło trzymają różnokolorową materiałową płachtę podczas zajęć w szkolnej sali pod okiem stojącej obok nauczycielce
Chłopiec w czapce na głowie kopie piłkę na boisku szkolnym w tle widać grupkę chłopców oraz drzewa