null

Umieśćmy napis ДЕТИ przed wszystkimi teatrami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z drona - na Placu Defilad przed przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie namalowany żółtą farbą wielki napis ДЕТИ („dzieci”)
Napis "dzieci" na Placu Defilad | Autor: UM Warszawa

Napis ДЕТИ („dzieci”) pod Teatrem Dramatycznym w Mariupolu stał się symbolem barbarzyństwa, jakiego dokonały rosyjskie wojska w tym mieście. W geście solidarności taki napis powstał także w Warszawie, na Placu Defilad. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ludzie warszawskiej kultury zachęcają do podobnych akcji inne miasta w Polsce i na świecie.

24 marca na stołecznym Placu Defilad, między dwoma teatrami – Dramatycznym i Studio – został namalowany napis ДЕТИ („dzieci”), odnoszący się do dramatycznych wydarzeń w ukraińskim Mariupolu, gdzie 16 marca został zbombardowany tamtejszy teatr. Ukrywało  się w nim około tysiąca osób, w tym setki dzieci.

Organizatorki i organizatorzy warszawskiej akcji artystycznej, wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), apelują do instytucji kultury w całej Polsce, a także za granicą, by wykonały podobny gest, zgodnie z apelem zamieszczonym w tegorocznym orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odczytanym w czwartek na Placu Defilad:

Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ.

Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ...

Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich.

Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią.

Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością

Orędzie w języku polskim na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przygotowała reżyserka teatralna Monika Strzępka wraz z Dramatycznym Kolektywem, w składzie:  Agata Adamiecka,  Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan
i Dorota Kowalkowska.

Pełny tekst orędzia, instrukcja, jak przyłączyć się do akcji oraz film z wydarzenia na Placu Defilad znajdują się na stronie kultura.um.warszawa.pl.