null

Ulubione Księgarnie Warszawy – kolejna edycja konkursu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Człowiek czytający książkę w księgarni
Autor: UM Warszawa

Rusza nowa edycja konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy. W tym roku każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do tego wyróżnienia, a potem wziąć udział w głosowaniu.

Nagroda „Ulubiona Księgarnia Warszawy” na stałe wpisała się w kalendarz miejskich projektów kulturalnych. Powołaliśmy ją, by wesprzeć ludzi kultury w trudnym dla nich czasie pandemii. Teraz zmieniamy ją, wsłuchując się w głosy księgarzy i księgarek. W tej edycji wyrównujemy szanse mniejszych i większych księgarni, oddajemy głos ekspertom, niezmiennie liczymy na zainteresowanie oraz liczne głosy mieszkańców i mieszkanek Warszawy – mówi wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. 

Warszawianki i warszawiacy od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy zmienia się. W nowej odsłonie składa się z kilku etapów – pierwszy to zgłaszanie księgarń.

Nowością jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach oraz przyzna nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych. Księgarnie można zgłaszać od 10 sierpnia do 17 września za pośrednictwem specjalnego formularza online.  

Co dalej? Nominacje i głosowanie mieszkańców 

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa przyzna nominacje w czterech kategoriach (max 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 13 października do 26 listopada).  

Komisja konkursowa 

Nowy regulamin oddaje głos ekspertom. Do zadań komisji konkursowej należy nominowanie księgarń do nagrody w czterech kategoriach, nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wybór najciekawszych opinii o księgarniach, przyznanie nagrody specjalnej.

Wydarzenia towarzyszące konkursowi 

W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Nabór projektów prowadził Staromiejski Dom Kultury, który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu. 

Warszawa wspiera księgarnie 

Nagroda m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” po raz pierwszy została przyznana jako nagroda Prezydenta Warszawy w 2020 roku, a od 2021 jest ustanowiona uchwałą Rady Miasta. Dotychczas była plebiscytem, w którym głosować można było na wybraną spośród około 100 księgarń niezależnych, czyli wszystkich księgarń warszawskich, które spełniały określone w regulaminie warunki. W trakcie 3 edycji miejskiego plebiscytu wyróżniono 20 księgarń i antykwariatów, przeznaczając na ten cel 218 tys. złotych. Miłośnicy tych miejsc oddali łącznie ponad 51 tysięcy głosów i napisali 14 tysięcy opinii.  

Fundatorem i organizatorem Nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa. Partnerzy konkursu to: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.  

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: kultura.um.warszawa.pl/ulubionaksiegarniawarszawy