null

Ulubione Księgarnie Warszawy 2023 wybrane

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Paweł Dąbrowski

Wrzenie Świata, Antykwariat Zakładka, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Księgarnia Dwie Siostry i Księgarnia „Mamy to!” otrzymały tytuł Ulubionej Księgarni Warszawy 2023. Swoje głosy oddało 5,5 tysiąca warszawianek i warszawiaków.

Warszawa to jest takie miasto, w którym staramy się myśleć o książce i o czytelnictwie w sposób możliwie najszerszy. Przyznajemy Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego, ale i  mamy wspaniałe targi książki. Mamy tez najwięcej bibliotek i punktów bibliotecznych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców na świecie! – mówiła na spotkaniu z księgarzami wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Chcielibyśmy też, żeby księgarnie nie znikały z mapy naszego miasta, żeby było jak najwięcej takich klimatycznych miejsc, gdzie można porozmawiać o książce i spędzić mile czas – dodała wiceprezydentka.

W tym głosy były oddawane na miejsca nominowane w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia specjalistyczna i ogólnoasortymentowa. Po raz pierwszy też przyznano nagrodę specjalną, która trafiła do Księgarni „Mamy to!” za pasję i zaangażowanie właścicielki.


Postanowiliśmy rzucić światło na miejsce, które poza głównym stołecznym centrum czaruje czytelniczki i czytelników nie tylko książkową ofertą – uzasadniła komisja konkursowa.

Nagrody dla zwycięzców

Zwycięzcy oprócz tytułu „Ulubionej Księgarni Warszawy 2023” otrzymują również nagrody finansowe – 15 tys. złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 5500 osób, a 1500 z nich napisało opinie o swoich ulubionych miejscach, spośród których dwadzieścia wyróżniło jury. Nagrodzeni otrzymali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni, o której opinię napisali.

Laureaci 2023

 • Kategoria: Kluboksięgarnia
  Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
 • Kategoria: Antykwariat
  Antykwariat Zakładka, ul. Inżynierska 1
 • Kategoria: Księgarnia ogólnoasortymentowa
  Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, Krakowskie Przedmieście 7
 • Kategoria: Księgarnia specjalistyczna
  Księgarnia Dwie Siostry, al. 3 Maja 2
 • Nagroda specjalna
  Księgarnia „Mamy to!”, ul. 1 Praskiego Pułku 13a

Nominacje

Komisja konkursowa nominowała do nagrody 26 miejsc spośród wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły za pośrednictwem internetowego formularza. Eksperci i ekspertki brali pod uwagę działalność księgarń w ostatnich 12 miesiącach. Liczyły się: bogata oferta książkowa, wiedza i zaangażowanie pracowników, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń) oraz uznanie odwiedzających. Mieszkańcy przez 6 tygodni głosowali na swoje ulubione miejsca. Podobnie, jak w latach poprzednich mogli również podzielić się opinią na temat wybranej księgarni.

Warszawa wspiera księgarnie

Nagroda to jedno z działań miasta wspierających kulturę. Została powołana z myślą o księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki pandemii. Po raz pierwszy została przyznana jako nagroda Prezydenta Warszawy w 2020 roku, a od 2021 została ustanowiona uchwałą Rady Miasta.

Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Budują jej niepowtarzalny klimat i współtworzą lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Są aktywne w mediach społecznościowych. Można tu liczyć na fachową poradę i otwartość na potrzeby czytelniczek i czytelników w każdym wieku. W Warszawie jest około 100 takich miejsc, które – poza sprzedażą książek – pełnią też rolę lokalnych centrów kultury.

Więcej o konkursie: kultura.um.warszawa.pl.

Zobacz galerię (5 zdjęć)