null

Ulewne deszcze przeszły nad Warszawą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Samochód wjeżdża w kałużę na ulicy, woda się rozbryzguje
Autor: WS

Nad Warszawą przeszły intensywne opady deszczu, największe odnotowano w Śródmieściu i na Bemowie. Prezydent m.st. Warszawy na bieżąco przyjmuje meldunki służb miejskich, które reagują na zgłoszenia. Pojawiły się lokalne podtopienia piwnic oraz jezdni. MPWiK włącza się w pomoc przy odpompowaniu zalewiska na trasie S8, zarządzanej przez GDDKiA.

Największy przyrost stanu wody tj. 185 cm – stan alarmowy – czujnik wskazał na Potoku Służewieckim w rejonie ul. Rzodkiewki. Jednak teraz stan wody w ciekach jest stabilny, bez tendencji wzrostowych.

Do godziny 13.00 służby ratownicze i techniczne przyjęły dziesiątki zgłoszeń. 30 dotyczyło zalanych jezdni i wiatrołomów, 45 zgłoszeń dotyczyło skutków opadów - głównie zalanych ulic, znaczna część zgłoszeń dotyczyła zalania trasy S8, drogi krajowej obsługiwanej przez rządową Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

W związku z podtopieniem ulicy Skoroszewskiej i trasy S8 w obydwu kierunkach na wysokości ul. Mickiewicza autobusy ZTM skierowane zostały na trasy objazdowe.

MPWiK odnotowało 40 zgłoszeń dotyczących zalanych ulic i niedrożnych studni.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski jest w bieżącym kontakcie ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa i koordynuje działania służb miejskich. Wydał polecenie o zwiększeniu stanu gotowości służb oraz zarządził szczegółowy monitoring terenów podatnych na zalania wodami opadowymi. Sytuacja stabilizuje się, według raportów hydrologicznych opady przesuwają się na wschód od Warszawy.