null

Ukraińscy uchodźcy w Warszawie – podsumowanie działań miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa nt. pomocy miasta dla uchodźców przed przedszkolem Zaczarowany Zakątek w Warszawie. Przed mikrofonem Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, obok trzy kobiety, dwie blondynki, jedna brunetka - pracowniczki placówki
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas briefingu prasowego nt. pomocy miasta dla uchodźców | Autor: Ewelina Lach

Stołeczny samorząd nieprzerwanie organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Miasto podsumowuje pierwszy tydzień działań na rzecz uchodźców, którzy schronienia szukają również w Warszawie.

Przez ostatnie 24 godziny pomogliśmy łącznie niemal 7 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 250 znaleźliśmy dach nad głową – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Do tej pory miasto udostępniło 22 obiekty, w których znajdują się miejsca noclegowe - są to wolne miejskie nieruchomości i biurowce, ośrodki sportu i rekreacji, hotele, a gościmy tam głównie rodziny z dziećmi.

Warszawa przygotowuje również kolejne miejsca i budynki, a od chwili wybuchu wojny w Ukrainie miasto zapewniło miejsca noclegowe łącznie dla blisko 2 tys. uchodźców, w tym ponad 400 dzieci.

Część uchodźców, którzy przyjeżdżają do Warszawy trafia również do punktów recepcyjnych utworzonych przez wojewodę mazowieckiego na terenie Torwaru i hali Expo na warszawskiej Woli.

Pierwsi uchodźcy już w szkołach

W warszawskich placówkach oświatowych mamy już dzieci ukraińskie, które trafiły do szkół i przedszkoli z powodu wojny – to obecnie ponad 120 uczniów i 20 przedszkolaków w miejskich placówkach oraz ponad 30 w nadzorowanych przez inne podmioty – informuje Rafał Trzaskowski.

Jak podkreśla prezydent w opiekę nad młodymi uchodźcami, którzy przebywają w Warszawie, włączają się również m.in. organizacje społeczne, stołeczne uczelnie, studenci.

Samorządy solidarnie pomagają uchodźcom

W związku sytuacją w Ukrainie polskie samorządy pomagają solidarnie:

Na nasz apel o pomoc w przyjmowaniu uchodźców na swoim terenie błyskawicznie odpowiedzieli włodarze kilkunastu miast. 180 uchodźców z Warszawy wyjechało już do Trójmiasta – dodaje prezydent Trzaskowski.

Wsparcie dla uchodźców oferują również sami mieszkańcy Warszawy, którzy zgłosili już blisko 4 tys. miejsc dla uchodźców w swoich domach – miasto weryfikuje wszystkie te zgłoszenia.

Warto przypomnieć, że nadal trwają zbiórki artykułów higienicznych i żywności dla Ukraińców. Potrzebne są  m.in. produkty dla dzieci, baterie, powerbanki. Ponadto we wszystkich dzielnicach działają punkty informacyjne dla uchodźców. Szczegóły: um.warszawa.pl/-/realna-pomoc-uchodzcom.