null

Ukrainki wśród nas – dziś debata i koncert

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika przedstawiająca dwie kobiety w kolorach żółty oraz niebieski
Autor: UM Warszawa

Gość-inność. Ukrainki wśród nas: wizerunki, sojusze, fundamenty - m.st. Warszawa i Warszawska Rada Kobiet zapraszają dziś na spotkanie o godz. 16.00. Wydarzenie będzie tłumaczone na ukraiński.

Jak wykorzystać szanse i możliwości budowania wspólnej przyszłości - nowe mieszkanki i mieszkańcy z Ukrainy oraz warszawianki i warszawiacy będą się nad tym zastanawiać dziś podczas debaty pod PKiN (w razie złych warunków pogodowych rozmowy będą toczyć się w sali Kisielewskiego wewnątrz budynku). Między 16.00 a 21.00 będą się odbywać spotkania, wymiana doświadczeń i refleksji.

Rozpoczniemy debatą o wzajemnych uprzedzeniach i stereotypach, dobrych i złych, jako przeszkodach i pomostach we wzajemnym poznaniu, szansach i możliwościach, ale też o przełamywaniu stereotypów, zarówno narodowych jak i tych związanych z płcią – zapowiada wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. – Większość naszych nowych mieszkańców, którzy przyjechali z Ukrainy to kobiety. Często muszą od nowa zorganizować dom dla siebie i swoich dzieci. Zastanowimy się, jakiej pomocy od nas oczekują i jak Warszawa może wykorzystać ich obecność – dodaje zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 

Odbędą się trzy różne tematycznie debaty. W rozpoczęciu spotkania będą także uczestniczyć prof. Małgorzata Fuszara przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet (współorganizatora wydarzenia) i Iryną Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy.

Pierwszą i trzecią debatę poprowadzi dziennikarka Renata Kim, drugą prof. Małgorzata Fuszara.

Jednym z tematów naszej rozmowy będzie wymiana doświadczeń między polskimi a ukraińskimi organizacjami pozarządowymi dotyczącymi kwestii pomocy, sztuki, ale też problemów, takich jak przemoc czy prawa reprodukcyjne – mówi prof. Fuszara. - Kobiety stanowią największą grupę uchodźców. Mamy obowiązek zapewnić ochronę ich praw przed wszelkimi naruszeniami. W szczególności dotyczy to przemocy ze względu na płeć, włącznie z przemocą seksualną. Chodzi o zagwarantowanie ich praw i zapewnienie odpowiedniej pomocy – dodaje przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet.

Jedna z debat będzie poświęcona pracy, polityce socjalnej, edukacji i przedsiębiorczości oraz potrzebom Ukrainek i ich wsparcia przez miasto Warszawa. Udział wezmą w niej ekspertki ekonomiczne, edukacyjne i przedstawiciele stołecznego Ratusza.

Program całego wydarzenia jest już dostępny na stronie FB.

Oprawę muzyczną zapewni Queens Orchestra, kobieca orkiestra z Ukrainy, której koncert zakończy wydarzenie. To niezależny projekt artystyczny prowadzony przez

Aleksandrę Korobkę, w orkiestrze grają dziewczyny, które wyznają odwieczne wartości pokoju, wolności i niezależności. „Dziś rola kobiety, dziewczyny, która przestała być tylko symbolem piękności, ale jest obrończynią i bojowniczką o wolność i niepodległość swojego kraju, dzieci, bliskich i przyjaciół, staje się bardzo symboliczna. Tematy te są odpowiedzią na doświadczenia orkiestry Królowej, która będąc w różnych miejscach, znajduje zasoby, aby robić to, co potrafi najlepiej - tworzyć muzykę dla pokoju na Ukrainie, aby nieść prawdę o tej wojnie” – piszą o sobie członkinie orkiestry. W programie koncertu utwory muzyczne kompozytorów ukraińskich oraz covery światowych przebojów.