null

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać już wnioski o numer PESEL

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Urząd - miejski punkt składania wniosków o pesel. Przy stanowisku obsługi klienta siedzi kobieta i wypisuje wniosek o pesel. Obsługuje ją młody mężczyzna
Uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o numer PESEL | Autor: Ewelina Lach

Obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy 24 lutego przekroczyli granicę, mogą od dziś ubiegać się o numer PESEL. Warszawa pomaga rządowi w przeprowadzeniu tego procesu.

Specustawa rządowa z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje dwujęzyczne (polskie i ukraińskie) wnioski o nadanie numerów PESEL.

Pomagamy rządowi w tym procesie. Możliwe jest składanie wniosków m.in. w urzędach dzielnic. Zachęcam jednak, by poczekać na otwarcie dużych, rządowych punktów - np. tego na Stadionie Narodowym, który ma ruszyć w sobotę – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Najlepiej wniosek wypełnić wcześniej, ułatwi to i przyspieszy wizytę w urzędzie. PESEL będzie potrzebny  do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej, pomoże także w zatrudnieniu.

Szacujemy, że do wczoraj do Warszawy przybyło ok. 400 tys. uchodźców z Ukrainy, a pozostało ich nawet ok. 300 tys. Cały czas pracujemy nad tym, żeby mieszkańcy stolicy w jak najmniejszym stopniu odczuli jakiekolwiek niedogodności w obsłudze. Robimy wszystko, żeby proces nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy przebiegł jak najsprawniej, zatrudniamy kolejne osoby, przygotowujemy również nowe punkty obsługi. Czekamy na działania i zapowiadaną pomoc ze strony rządu – dodaje prezydent Trzaskowski.

Numer PESEL mogą uzyskać obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa od 24 lutego 2022 r. Pozostałe osoby to obywatele Ukrainy posiadający Kartę Polaka, członkowie najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka, małżonek obywatela Ukrainy, nie posiadający obywatelstwa ukraińskiego.

Na razie obywatele Ukrainy mogą złożyć wnioski w 18 miejskich punktach. Planowane jest uruchomienie dodatkowych punktów, jednak ich liczba zależy głównie od możliwości sprzętowych i kadrowych.

Punkty będą otwarte w godzinach pracy urzędu, ale planowana jest też m.in. praca w soboty. Urząd m.st. Warszawy podpisuje umowy z fotografami, by pomóc uchodźcom w spełnieniu wymogów formalnych. W części lokalizacji zostały udostępnione fotobudki. Numer PESEL jest wydawany od razu.

Opis procedury, krok po kroku znajduje się na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Wzór wniosku o nadanie numeru pesel

Zobacz galerię (4 zdjęć)