null

Uchodźcy w Warszawie – raport z aktualnej sytuacji

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa w ratuszu. Wiceprezydentka m.st. Warszawy, Renata Kaznowska stoi przed mikrofonem i przemawia na tle granatowej ścianki z logo syrenki podpisanej zakocha się w warszawie
Opieka medyczna, edukacja i PESEL dla uchodźców to obecnie największe wyzwania miasta | Autor: Ewelina Lach

Opieka medyczna, edukacja i nadanie numeru PESEL to jedne z największych wyzwań jakie stoją przed miastem w związku z przyjmowaniem gości z Ukrainy. Uchodźcom nadal pomagają wolontariusze, których liczba stale rośnie. Mieszkańcy stolicy i instytucje nie ustają w przekazywaniu wsparcia rzeczowego – do Ukrainy dotarło już blisko 1 tys. ton darów z Warszawy.

Z danych szacunkowych wynika, że do Warszawy dotarło łącznie ok. 415 tys. gości z Ukrainy, z czego już niemal 300 tys. zatrzymało się w stolicy. To oznacza, że liczba mieszkańców Warszawy wzrosła od początku inwazji o ok. 17 proc.

Wyzwań jest mnóstwo i na każde staramy się jak najszybciej reagować, ale cały czas apelujemy do rządzących o systemowe rozwiązania, która pozwolą na zapewnienie uchodźcom jak najlepszych warunków życia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W tej chwili najpilniejsze jest przygotowanie placówek edukacyjnych dla nowych uczniów oraz uruchomienie systemu nadawania obywatelom Ukrainy numerów PESEL – dodaje.

PESEL dla Ukraińców

Od najbliżej środy pracownicy stołecznego ratusza rozpoczną operację przyznawania numeru PESEL goszczącym w stolicy Ukraińcom.

Jest on niezbędny do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej oraz ułatwia znalezienie zatrudnienia. Uchodźcy będą zwolnieni z podawania podczas rejestracji adresu zamieszkania.

Przyznawanie numerów PESEL będzie się odbywało na trzy sposoby:

  1. Mobilne terminale w punktach, gdzie przebywają obywatele Ukrainy. W tej chwili trwa testowanie terminali. Procedura obsłużenia jednej osoby zajmuje ok. 30-40 minut.
  2. Urzędy dzielnicowe. Żeby nie wydłużyć kolejek miasto zwiększy liczbę pracowników na stanowiskach obsługi. Rząd zapewnił o oddelegowaniu do tej operacji 150 pracowników administracji rządowej.
  3.  Warszawa pracuje również nad stworzeniem dodatkowych punktów, gdzie pracownicy urzędu będą nadawali numery PESEL uchodźcom z Ukrainy.
  4. Miasto poszukuje do pomocy w m.in. wypełnianiu wniosków, transliteracji dokumentów i tłumaczeniu, wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego. Chętne do pomocy osoby nie będą miały dostępu do systemu, co oznacza, że nadawanie numeru PESEL wykonają wyłącznie pracownicy urzędu.

Przedszkola i szkoły przyjmują kolejnych uchodźców

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w miejskich placówkach oświatowych funkcjonowało 12 oddziałów przygotowawczych dla dzieci cudzoziemskich. Teraz mamy ich 84 i przygotowujemy się do otwarcia kolejnych – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Liczba nowych uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach wzrosła do 6284 (średnio od 800 do 1000 dziennie) – 1458 przedszkolaków, 4322 uczniów szkół podstawowych i 501 w ponadpodstawowych.

Decyzją prezydenta m.st. Warszawy kwota przeznaczona na posiłki dla dzieci ukraińskich w szkołach i przedszkolach wzrośnie z 1 mln zł do 3 mln zł – uchwałą w tej sprawie zajmie Rada m.st. Warszawy się na najbliższej sesji.

Przed miastem stoją jednak ogromne wyzwania związane z przygotowaniem placówek edukacyjnych do zwiększonej liczby uczniów.

Razem z innymi samorządami jesteśmy w stałym kontakcie z resortem oświaty, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania, które będzie można wdrożyć jak najszybciej. Władze miasta skierowały dziś do Ministerstwa Edukacji i Nauki prośbę o możliwość stworzenia dla ukraińskich uczniów oddziałów „zerowych” z intensywnym programem nauczania języka polskiego, odstąpienie od wyśrubowanych norm budowlanych przy tworzeniu oddziałów przygotowawczych abyśmy mogli tworzyć je na innych aniżeli szkolne powierzchniach  (dziś nawet najwyższej klasy biurowiec nie jest w stanie ich spełnić), czy tworzenie „szkół ukraińskich” – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

Aktualne dane z Warszawy

Tylko minionej doby wolontariusze i służby miejskie udzielili pomocy ponad 7,5 tys. osób. Do Warszawy dotarło 13 pociągów i 72 autobusy z uchodźcami. Do punktów noclegowych utworzonych przez miasto oraz przez wojewodę trafiło ponad 2,1 tys. osób.

Liczba chętnych do pomocy wciąż rośnie. Za pośrednictwem miejskiego portalu ochotnicy.waw.pl zarejestrowało się ponad 10 tys.  wolontariuszy. Mieszkańcy zgłaszają również mieszkania i pokoje dla uchodźców – przed ich udostepnieniem wszystkie z nich są weryfikowane przez pracowników urzędów dzielnic.

Z kolei w miejscach pobytowych przygotowanych przez miasto zakwaterowano obecnie ponad 2.1 tys. osób, w tym ponad 900 dzieci. Łącznie od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Warszawa zapewniła nocleg ponad 25,8 tys. osób.

Od początku wojny w miejskich szpitalach w Warszawie hospitalizowano blisko 200 osób i urodziło się dwanaścioro dzieci, których matki uciekły przed rosyjską inwazją.

Co równie ważne ogromna część z przekazanych przez mieszkańców Warszawy i instytucje prywatne ponad 1 tys. ton darów (dotarła już do Ukrainy m.in. do Kijowa, Charkowa, Lwowa i Równego. Najczęściej była to żywność z długim terminem przydatności, artykuły higieniczne, chemię, leki, ubrania itd.

Warszawa zebrała i rozdysponowała 2,1 tys. palet (ok. 1 tys. ton) darów dla Ukrainy. Ogromna część z nich dotarła już m.in. do Kijowa, Charkowa, Lwowa i Równego. Najczęściej była to żywność z długim terminem przydatności, artykuły higieniczne, chemię, leki, ubrania itd.