null

Uchodźcy w miejskich lokalach bez dodatkowych opłat

Drukuj otwiera się w nowej karcie
sala warszawska, pusto, tylko prezydium i obsługa, łączenie z radnym na monitorze, obrady zdalne
Autor: Rafał Motyl

Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę precyzującą zasady wynajmowania lokali komunalnych. Zgodnie z nią goszczenie uchodźców w mieszkaniach z zasobu miasta nie spowoduje dodatkowych opłat. Warszawa udzieli schronienia na swój koszt w mieszkaniach z własnego zasobu. Dodatkowo zniesione zostały warunki uniemożliwiające przyjęcie gości z Ukrainy.

Tak jak zapowiadałem zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań. Wprowadziliśmy już niezbędne korekty i uregulowaliśmy te sprawy, a dziś uchwała została przyjęta przez radnych, za co bardzo dziękuję – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po wprowadzaniu zmian w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy, Zarząd Dzielnicy będzie mógł wyrazić zgodę na udzielanie doraźnej pomocy mieszkaniowej obywatelom Ukrainy, którzy od dnia 24 lutego 2022 r. przybyli na terytorium Polski uciekając przed wojną. Nawet w sytuacji, gdy najemca nie spełnia warunków dotyczących zadłużenia lub wielkości lokalu albo formy jego najmu.

Zapraszając gości z Ukrainy pod swój dach należy pamiętać jednak o tym, że oprócz tego, że jest to piękny gest solidarności, może się to również wiązać z pewnymi wydatkami (wyższy rachunek za prąd czy wodę). Czynsz dla takich osób się nie zmieni, ale na opłaty za media miasto nie ma wpływu. 

Moglibyśmy nie zwiększać zaliczek na poczet mediów, ale byłoby to wbrew interesom najemców. Za pół roku mogliby dostać duże dopłaty za zużytą przez gości wodę i inne media. Dlatego zaliczki zwiększamy proporcjonalnie do liczby faktycznie zamieszkujących osób już dziś. Pamiętajmy jednak, że koszt ten ma zostać zrekompensowany kwotą 40 zł na osobę dziennie, których wypłacanie zapowiedział rząd – wyjaśnia dyrektor Biura Polityki Lokalowej UM Warszawa Marek Goluch.

Stolica udostępni też inne lokale ze swojego zasobu. Będą mogły zostać wyremontowane przez osoby, które się zgłoszą do miasta (wolontariuszy czy prywatne firmy). Już dziś Warszawa zaprasza wszystkich chętnych do wysłania zgłoszenia na adres mailowy remontydlaUkrainy@um.warszawa.pl.

Z uwagi na założenie, że pomoc w ramach zasobu będzie krótkotrwała, to nie przewiduje się zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.