null

Tydzień z budżetem obywatelskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Po lewej stronie zdjęcie tężni solankowej, a po prawej stronie na niebieskim tle napis białą czcionką: Budżet Obywatelski zmienia Warszawę. Tężnia solankowa w Wesołej to jeden z tysięcy projektów, które powstały dzięki Wam.
Tężnia solankowa w Wesołej

Masz pomysł, ale nie wiesz, jak go zgłosić jako projekt do budżetu obywatelskiego? Ratusz organizuje w dniach 17-20 stycznia konsultacje dla mieszkańców. Urzędnicy pomogą warszawiakom i warszawiankom w przygotowaniu i zgłoszeniu pomysłów do budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski pozwala nam wspólnie z mieszkańcami decydować o tym, na co wydamy pieniądze z budżetu stolicy. Dlatego gorąco zachęcamy warszawianki i warszawiaków do zgłaszania swoich propozycji – pomysłów na zmiany, które chcieliby zobaczyć w Warszawie – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Mamy nadzieję, że spotkania z urzędnikami ułatwią mieszkańcom przygotowanie i dopracowanie swoich projektów – dodaje.

Tydzień budżetu obywatelskiego

Od 17 do 20 stycznia potrwa wydarzenie pn. Tydzień z budżetem obywatelskim. W każdym dniu wydarzenia odbędzie się spotkanie on-line poświęcone określonej tematyce:

  • Poniedziałek: „Mój pierwszy raz” – spotkanie dla osób, które planują zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego po raz pierwszy,
  • Wtorek: „komunikacja i drogi” – konsultacje z urzędnikami zajmującymi się infrastrukturą drogową i komunikacją,
  • Środa: „O budżecie przy kawie” – wymiana doświadczeń z innymi autorami / autorkami projektów
  • Czwartek: „Zieleń i ochrona środowiska” – konsultacje z urzędnikami zajmującymi się zielenią i ochroną środowiska.

Podczas wydarzenia warszawiacy skorzystają z pomocy pracowników urzędu, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące budżetu obywatelskiego oraz pomogą przygotować opis i wycenę realizacji projektów. Mieszkańcy będą też mogli porozmawiać z innymi autorami projektów i wymienić się doświadczeniami.
Szczegółowy program wydarzeń na stronie poświęconej 9.edycji budżetu obywatelskiego

Wszystkie spotkania będą się rozpoczynać o godz. 18:00 i potrwają od 1,5 do 2 godz. Odbędą się one na platformie Zoom. Żeby wziąć udział w spotkaniu należy zgłosić się mailowo na adres: bo@um.warszawa.pl

Dyżury mailowe i telefoniczne

Mieszkańcy zainteresowani zgłoszeniem pomysłu mogą również skorzystać z dyżurów mailowych i telefonicznych pracowników urzędów dzielnic, biur i jednostek miejskich. Urzędnicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji. Kontakt i informacje o terminach dyżurów znajdują się na stronie z informacjami o bieżącej edycji budżetu obywatelskiego – zgłaszanie projektów.

Dotychczasowe pomysły

Od 2015 r., kiedy po raz pierwszy mieszkańcy mogli decydować o wydatkach w ramach budżetu obywatelskiego, miasto zrealizowało ponad 3800 projektów. Wśród nich są m.in. dodatkowe nasadzenia drzew, remont skwerów i osiedlowych placyków, nowe place zabaw, wybiegi dla psów, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe, doświetlenie przejść dla pieszych, książki dla bibliotek, zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki sąsiedzki i garażówki, kina plenerowe. W ramach budżetu obywatelskiego powstało też kilka jadłodzielni, tężnie solankowe, wiaty rowerowe przy szkołach.

Ważne terminy

W obecnej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Najprościej bez wychodzenia z domu – przez internet, na stronie bo.um.warszawa.pl. Wypełniony formularz można też dostarczyć  do urzędu dzielnicy lub urzędu miasta (ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa).

Załączniki: