null

Turyści wrócili do Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwa stoliki kawiarniane na ulicy, podchodzi do nich para turystów z walizkami

Turystyka w Warszawie wraca do stanu sprzed pandemii. W 2022 roku stolicę odwiedziło 9 mln osób. Z kraju przyjechało 7,1 mln turystów, a z zagranicy 1,9 mln. Wśród gości zagranicznych dominowali Brytyjczycy i Niemcy. Takie informacje przynosi opracowanie „Turystyka w Warszawie. Raport 2022”.

Ruch turystyczny rośnie

Z raportu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki wynika, że ruch turystyczny w stolicy, w porównaniu do 2021 roku, zwiększył się o 78%. Do poziomu z 2019 roku brakuje już tylko 11%. W przypadku turystów krajowych, których najwięcej przyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego, można już mówić o powrocie do wyników sprzed pandemii – różnica w stosunku do roku 2019 wyniosła tylko 2%.

Twórcy raportu przy szacowaniu ruchu nie uwzględnili obywatelek i obywateli Ukrainy. W ubiegłym roku ich obecność w Warszawie – w zdecydowanej większości – nie miała charakteru wypoczynkowego czy biznesowego.

Najchętniej odwiedzane miejsca w Warszawie

Największą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszyły się w ubiegłym roku: Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, a także Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy. W tych miejscach zanotowano najwyższą frekwencję.

Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej atrakcyjnym miastem, nie tylko dla mieszkanek i mieszkańców, ale także dla turystek i turystów. Służą temu nasze inwestycje w ramach Nowego Centrum Warszawy, w tym budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przebudowa ulicy Chmielnej, ale również planowane niebawem otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Cieszy nas tytuł najlepszego kierunku turystycznego „European Best Destination 2023”. Mamy nadzieję, że przez długi czas będzie on magnesem przyciągającym do Warszawy odwiedzających z kraju i zagranicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. 

Nowoczesne technologie pomagają policzyć turystów

Miasto stołeczne Warszawa wykorzystuje nowoczesne technologie w wielu obszarach, także do monitorowania turystyki. Przy określaniu wielkości ruchu turystycznego twórcy raportu po raz pierwszy uwzględnili dane pochodzące z dużych zbiorów danych (big data), które odzwierciedlają zachowania użytkowników smartfonów. W ten sposób oszacowali liczbę przyjazdów do stolicy na jeden dzień (bez noclegu). Po dodaniu do niej liczby przyjazdów turystycznych okazało się, że w ubiegłym roku zanotowano w Warszawie łącznie 14,8 mln odwiedzin.

Raport pokazuje, że po przerwie w podróżowaniu, spowodowanej pandemią COVID-19, turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta. To bardzo dobra informacja także dla mieszkańców, gdyż ponad 80% warszawianek i warszawiaków zauważa, że rozwój turystyki w Warszawie pozytywnie wpływa na ich życie – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Przemysł spotkań w coraz lepszej kondycji

Warszawa od lat jest w Polsce niekwestionowanym liderem pod względem liczby organizowanych wydarzeń. W 2022 roku w stolicy odbyło się blisko 9 tys. wydarzeń korporacyjnych i motywacyjnych, konferencji i kongresów oraz targów i wystaw. Wzięło w nich udział ponad 1,2 mln osób. Najwięcej wydarzeń zorganizowały branże: handlowo-usługowa, medyczna i techniczna. Przemysł spotkań powoli odradza się po pandemii, ale nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed 2020 roku.

Raport „Turystyka w Warszawie” ukazuje się od 2015 roku. Wszystkie edycje dostępne są na stronie Stołecznego Biura Turystyki.