null

Tunel zamiast szlabanu na przejeździe w Wesołej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przejazd kolejowy w Wesołej_pociąg Kolei Mazowieckich na przejezdzie, przed szlabanem samochody
Przejazd kolejowy w Wesołej | Autor: SZRM Warszawa

Jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się prace przy budowie tunelu w Wesołej. Bezkolizyjny i wyczekiwany przez mieszkańców dzielnicy przejazd powstanie w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku WP. Budowa tunelu poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Skróci się też czas przejazdu przez tory.

Miasto st. Warszawa we współpracy z PKP PLK SA prowadzi przygotowania do budowy trzech dwupoziomowych skrzyżowań na linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol. Jeden z takich bezkolizyjnych przejazdów powstanie na terenie dzielnicy Wesoła. Będzie to tunel w ul. 1 Praskiego Pułku WP. Jego projekt jest już gotowy.

Ronda, przystanki i windy

Tunelem przebiegnie jednojezdniowa droga o dwóch pasach ruchu, wzdłuż której znajdzie się jednostronny chodnik i ścieżka rowerowa. Zaprojektowane zostały również wyjścia i windy prowadzące z tunelu na perony kolejowe oraz przystanek autobusowy przy ul. Okuniewskiej. Na skrzyżowaniu ul. 1 Praskiego Pułku WP i ul. Sikorskiego powstanie rondo.

Po północnej stronie linii kolejowej znajdą się dwa ronda. Pierwsze z nich będzie umożliwiało skomunikowanie przebiegającej tunelem ul. 1 Praskiego Pułku WP z osiedlem Plac Wojska Polskiego. Będzie z niego prowadził także łącznik do ul. Okuniewskiej i zaprojektowanego tam drugiego ronda. Przy ul. Okuniewskiej wybudowane będą przystanki autobusowe, chodniki i windy. Po wschodniej stronie tunelu przewidziana została pętla autobusowa połączona z ul. Okuniewską.

Teraz przetarg

Tunel powstanie na podstawie umowy zawartej w tym miesiącu pomiędzy PKP PLK SA a m.st. Warszawą. Umowa reguluje zasady współpracy oraz finansowania robót związanych z realizacją inwestycji. Na przełomie marca i kwietnia planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych.

Plany sytuacyjne tunelu w Wesołej, które były podstawą prac projektowych, powstały w ramach Studium Wykonalności modernizacji i rozbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. Dla tego rozwiązania PKP PLK SA uzyskały w 2012 r. decyzję środowiskową, którą następnie przepisały – w części dotyczącej przejazdów na terenie m.in. Wesołej – na m.st. Warszawę.

Tunel w Wesołej_plan