null

Trzymajcie kciuki za Warszawę

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W środę, 13 października o godz. 13.15 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Warszawa zaprezentuje swoją kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Prezentację miasta, przed Komisją Selekcyjną, przedstawi Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz w towarzystwie Pełnomocnik Prezydenta ds. przygotowań m. st. Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 Ewy Czeszejko-Sochackiej i przedstawicieli środowiska kultury. Wydarzenie jest zamknięte dla widzów i mediów.

I etap
Do konkursu, oprócz stolicy, przystąpiło 10 polskich miast. Do II etapu -  tzw. selekcji końcowej zakwalifikuje się od 3 do 6 kandydatów. Wygranych poznamy poprzez ogłoszenie tzw. krótkiej listy podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tego samego dnia - 13 października, o godz. 17.00, we foyer Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Proces aplikacyjny jest niejawny do momentu ogłoszenia tzw. krótkiej listy. Warszawa zaraz po jej opublikowaniu umieści na stronie internetowej  www.warszawa2016.pl swoją aplikację i fragmenty prezentacji. 

II etap – preselekcja
II etap konkursu, tzw. „selekcji końcowej”, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowany jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominuje jedno miasto do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w I kwartale 2012 roku.

Europejska Stolica Kultury
Europejska Stolica Kultury to najpoważniejszy program kulturalny UE skierowany do miast i najbardziej rozpoznawalna inicjatywa unijna w dziedzinie kultury.
Pomysłodawczynią konkursu była minister kultury Grecji Melina Mercouri, a pierwszy tytuł ESK przypadł Atenom w 1985 r.

Aktualnie wybierane są dwie Europejskie Stolice Kultury na dany rok. W 2016 r. tytuł ESK będzie nosić jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie.
Podstawą do wyboru ESK dla Komisji Selekcyjnej jest profesjonalnie przygotowana aplikacja, której jakość zależy od dobrego zrozumienia idei ESK i kryteriów selekcyjnych. Zgodnie z Decyzją nr 1622/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24.10.2006 r., program kulturalny obchodów ESK musi spełniać dwa podstawowe kryteria:


Wymiar europejski:

  • wzmocnienie współpracy międzynarodowej twórców i artystów;
  • podkreślenie bogactwa różnorodności kulturowej w Europie;
  • podkreślenie wspólnych aspektów kultury europejskiej.


Miasto i obywatele:

  • udział mieszkańców miasta w przedsięwzięciach kulturalnych;
  • budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizowanie mieszkańców wokół projektów kulturalnych.


Miasto otrzymuje tytuł za program szczególnych wydarzeń kulturalnych, które zamierza zorganizować w trakcie danego roku. To musi być dwanaście wyjątkowych miesięcy. Nie chodzi więc o spis imprez kulturalnych, lecz o specjalnie wykreowane projekty. Wydarzenia te mają być skupione wokół idei, która powinna odzwierciedlać specyfikę miasta - jego niepowtarzalny kod genetyczny.