null

Trzydniowe święto sztuki ulicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spektakl Kosmiczna Podróż Guliwera - kadr z przedstawienia. Na scenie duża lalka i pochylający się nad nią aktor
Teatr Klinika Lalek | Autor: Festiwal Sztuka Ulicy

Już po raz 29. odbędzie się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. W programie znalazły się teatry alternatywne, sztuki jarmarcznej, cyrkowej, spektakle w formule komedii dell’arte oraz wędrowne teatry lalkowe. Festiwal potrwa od 1 do 3 lipca. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

W tym roku wystąpią artyści z Polski, Ukrainy oraz Korei Południowej. Pokazy teatralne będą prezentowane na Rynku Nowego Miasta, w Parku Szczęśliwickim oraz na Placu Defilad.

Artyści z zagranicy

Artyści z Ukrainy, kijowski Teatr Uliczny Highlights oraz cyrkowy Teatr Vuala ze Lwowa, wspólnie zaprezentują spektakl „Przystanek Klaunada”. W świecie pełnym magii, cyrkowych sztuczek, akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiedzą historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej.

Z Korei Południowej przyjedzie grupa K-Arts Hannuri, to profesjonalny zespół utworzony na Wydziale Tradycyjnej Koreańskiej Sztuki Teatralnej na Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki. Koncentruje się on na odtwarzaniu tradycyjnych przedstawień. Spektakl „Laon-pan” nawiązuje do tańca w masce „pungmul”, gdzie szamańska muzyka przywraca naturalną energię i porządek świata. Celem działalności teatru jest promowanie wielowiekowej teatralnej kultury koreańskiej.

Artyści z Polski

Na tegorocznym Festiwalu zobaczymy również silną reprezentację artystów z Polski. Poznański Teatr Biuro Podróży przyjedzie ze spektaklem „Eurydyka”. Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Najnowszy spektakl tej grupy jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą. Również z Poznania wywodzi się Teatr Usta Usta Republika. Artyści zaproszą na spektakl „Cykl” – multimedialne widowisko łączące instalacje przestrzenne, grę aktorską oraz animacje komputerowe.

Z kolei krakowski Teatr Migro zaprezentuje spektakl „DROM – ścieżkami Romów”. Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma – jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest romska muzyka z całego świata.

Prosto z Wolimierza (Pogórze Izerskie) przyjedzie Teatr Klinika Lalek. Ten wędrowny teatr lalkowy zaprosi na „Kosmiczną Podróż Guliwera”. Spektakl na motywach powieści Jonathana Swifta to kolejna podróż w świat dużych marionet.

Ze spektaklem premierowym „Koniec i bomba” zaprezentuje się Walny-Teatr, a wrocławski Teatr Na Walizkach pokaże „Satyriadę” –  przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, wesele z pogrzebem, a wszystko to z muzyką bałkańską w tle. Wystąpi też Teatr Snów z Gdańska, który pokaże spektakl „Pokój” – poetycką opowieścią o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzeń i rzeczywistości.

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Jest organizowany cyklicznie od 1993 roku w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy. Poświęcony sztuce performatywnej, głównie teatrowi i „nowemu cyrkowi” oraz działaniom performance. Misją Festiwalu Sztuka Ulicy jest promowanie form artystycznej ekspresji i współczesnych trendów w sztuce oraz stworzenie praktycznej okazji do wymiany koncepcji i doświadczeń.

Więcej informacji na stronie www.sztukaulicy.pl