null

Trwa usuwanie uszkodzonych drzew w warszawskich lasach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Drzewa powalone w Lesie Bródnowskim widoczne podczas słonecznego dnia. Część drzew leży na ziemi, część jest pochylona i opiera się o inne drzewa.
Las Bródnowski po wichurach

Lasy Miejskie – Warszawa wciąż porządkują tereny leśne po wichurach, które przeszły nad stolicą trzy tygodnie temu. Do tej pory usunięto ponad 2 tysiące uszkodzonych i mogących stwarzać zagrożenie drzew.

Wichury, które przeszły nad Polską w połowie lutego, spowodowały wiele szkód w przestrzeni publicznej. W Warszawie skutki silnych wiatrów widoczne były nie tylko w terenie zabudowanym, ale również w miejskich parkach i lasach. W tych ostatnich powalonych zostało kilka tysięcy drzew. Nad usunięciem drzewostanu, który może bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców, wciąż pracują Lasy Miejskie – Warszawa.

Do tej pory na terenach podlegających bezpośrednio miejskiej jednostce usunięto ponad 2 tysiące drzew. Prace prowadzono na terenie wszystkich czterech obwodów leśnych: Bielany-Młociny, Bemowo-Koło, Las Kabacki i Las Sobieskiego.

Drzewostan w Lesie Kabackim

Największe straty po wichurach odnotowano w Lesie Kabackim. Uszkodzenia drzewostanu były tam na tyle duże, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie na 2 tygodnie wprowadziła zakaz wstępu do rezerwatu. Luki po powalonych drzewach w Lesie Kabackim mają powierzchnię od kilku arów do 2,5 ha. Łączny obszar całkowicie uszkodzonych drzewostanów obejmuje ponad 20 ha.

Aby przywrócić dostępność szlaków w Lesie Kabackim, leśnicy usunęli ponad 830 uszkodzonych drzew zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków. Usunięto również złamane i martwe konary z koron ponad 540 drzew. Obecnie porządkowany jest teren przeznaczony pod wiosenne nasadzenia. Miejska jednostka analizuje też możliwe scenariusze dalszych działań w najbardziej uszkodzonych fragmentach lasu.

Pozostałe tereny leśne

W obwodzie Lasu Sobieskiego ścięto jak dotąd ponad 500 drzew. Na tym terenie widoczne są głównie uszkodzenia pojedynczych drzew. Największe straty odnotowano w Lesie Bródno, gdzie wciąż trwają prace.

W obwodzie leśnym Bielany-Młociny największe powierzchniowo uszkodzenia widoczne są w części lasu w otulinie Lasu Bielańskiego, przy Cmentarzu Włoskim. Pozostałe szkody to głównie połamane pojedyncze drzewa. Do tej pory w tym obwodzie leśnym usunięto ponad 270 drzew.

Prace objęły też teren obwodu Bemowo-Koło. W Lesie Bemowo i w Lasku na Kole usunięto ponad 520 uszkodzonych drzew, głównie wzdłuż uczęszczanych tras spacerowych. W przypadku ponad 150 drzew przycięto również dolne gałęzie.

Podczas wichur najbardziej ucierpiały sosny, które rosły w niewłaściwym dla siebie środowisku: w Lesie Kabackim, Bielańskim, Lesie Młociny i Lesie Bemowo. Znacznie mniej uszkodzeń odnotowano w drzewostanach sosnowych północno-wschodniej Warszawy. Podczas wiatrów mocno ucierpiały też brzozy i osiki.

Dalsze prace w warszawskich lasach

Leśnikom udało się uprzątnąć główne ścieżki spacerowe w lasach, ale prace przy usuwaniu szkód nadal trwają. Lasy Miejskie – Warszawa apelują do mieszkańców stolicy, aby zachować ostrożność podczas spacerów oraz respektować oznaczenia wskazujące na najbardziej niebezpieczne miejsca.