null

Trudny budżet 2022 – stolica nie rezygnuje z inwestycji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdalna Sesja Rady Miasta. W centrum zdjęcia, przy biurku Przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska. Po lewej stronie flaga Unii Europejskiej, flaga Polski, flaga miasta st. Warszawa. Po prawej stronie sztandar z herbem miasta.
Przewodnicząca, Ewa Malinowska-Grupińska podczas sesji Rady Miasta. | Autor: Rafał Motyl

Przyszłoroczne finanse Warszawy to mniejsze dochody i cięcie kosztów. Mimo to miasto nie rezygnuje z inwestycji ogólnomiejskich i dzielnicowych. W czwartek, 16 grudnia, stołeczni radni uchwalili budżet miasta na 2022 rok i Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2022-2050.

To bardzo trudny budżet, rząd coraz głębiej sięga do kieszeni samorządów, tzw. Polski Ład wydrenuje pieniądze samorządów. Pieniądze z podatków płaconych przez warszawskich podatników powinny pozostać w Warszawie, a nie rozdzielana w rządowych funduszach według uznania jakiegoś ministra – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mimo racjonalnej i odpowiedzialnej polityki budżetowej, która dawała nam pewne bezpieczeństwo, w tej chwili dochodzimy do ściany. Musimy jednak zabezpieczyć usługi dla mieszkańców i realizację naszych projektów – mówił prezydent Trzaskowski.

Na budżet Warszawy ogromny wpływ ma galopująca inflacja i drożyzna, szczególnie drastycznie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu. Poza tym bezprecedensowy kryzys i długofalowe skutki powoduje pandemia. Dodatkowo rośnie wpłata tzw. Janosikowego do budżetu państwa, po wprowadzeniu ustaw Polskiego Ładu o 100 mln zł.

Dorota Lutomirska, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady m.st. Warszawy stwierdziła, że projekt budżetu m.st. Warszawy jest po raz pierwszy w historii po stronie dochodów, jak i wydatków budżetowych, niższy niż w roku poprzednim.

Polski Ład pozbawił naszych mieszkańców tylko w przyszłym roku 1 miliard złotych. Prace nad uchwałą budżetową to przede wszystkim zabezpieczenie interesów najsłabszych mieszkańców stolicy, zabezpieczenie funkcjonowania na mniej więcej takim samym poziomie edukacji oraz utrzymanie poziomu inwestycji, tak aby napędzał on warszawską gospodarkę. Liczne projekty w dzielnicach – małe ulice, domy kultury, czy przedszkola – to w tych czasach tak naprawdę walka z inflacją – dodaje przewodnicząca Lutomirska.

Pandemia i mniejsze dochody

Dochody Warszawy wciąż spadają, a wydatki rosną. W wyniku epidemicznych ograniczeń zmniejszyły się m.in. wpływy miasta ze sprzedaży biletów warszawskiego transportu publicznego. Wydatki na komunikację miejską w 2022 r. zaplanowano na 3 mld 157 mln zł. Dopłata ma  wynieść 2 mld 166 mln zł czyli 68,6 %. Do oświaty miasto musi dopłacić 50%.

Budżet w 2022 roku:

 • planowane dochody – 19 210 mld zł
 • planowane wydatki – 21,419 mld zł
 • planowany deficyt na poziomie – 2, 208 mld zł (dwa razy większy niż rok wcześniej)
 • wydatki bieżące – 18, 569 mld zł.

Wydatki bieżące z budżetu m.st. Warszawy w 2022 roku wyniosą 18,569 mld zł.

Wydatki na inwestycje miejskie

Planowane wydatki majątkowe w 2022 r. wyniosą 2,850 mld zł. Wśród zaplanowanych w budżecie wydatków jest wiele inwestycji dla lokalnego transportu publicznego, jak dokończenie budowy II linii metra, budowa połączenia ul. Światowida z ul. Modlińską czy budowa parkingu strategicznego „Parkuj i Jedź” (P+R) „Żerań PKP”. Inne plany to budowa TR Warszawa , przebudowa ul. Sokratesa, a w ochronie zdrowia II etap rozbudowy Szpitala Wolskiego oraz kontynuacja budowy nowych bloków operacyjnych w Szpitalu Bielańskim.

Program inwestycyjny dla dzielnic

W 2022 r. miasto nadal będzie przeznaczać wiele środków nie tylko na dokończenie rozpoczętych, ale także na nowe inwestycje w poszczególnych dzielnicach. To właśnie one są gwarancją utrzymania w dobrej formie stołecznej gospodarki, pomagają także w przejściu trudnego dla przedsiębiorców czasu pandemii. Z drugiej strony oznaczają dostep do lokalnych usług publicznych.

Przykłady projektów:

 • Bemowo budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na terenie osiedla Chrzanów;
 • Białołęka budowa kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej;
 • Bielany modernizacja budynku Zespołu Szkół nr 55 przy ul. Gwiaździstej 35;
 • Mokotów budowa szkoły podstawowej na terenie Siekierek - prace przygotowawcze;
 • Praga-Południe rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 255 przy ul. Kamionkowskiej; modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Chrzanowskiego 23;
 • Śródmieście budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 158 przy ul. Ciasnej;
 • Targówek zagospodarowanie terenu sportowo - kulturalnego przy ul. Kołowej 18;
 • Ursus budowa domu kultury przy ul. Gierdziejewskiego;
 • Ursynów – budowa targowiska miejskiego u zbiegu ul. Płaskowickiej i ul. Braci Wagów nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy;
 • Wawer budowa przedszkola przy ul. Lebiodowej z funkcjami kultury;
 • Wesoła budowa  kulturoteki w os. Stara Miłosna;
 • Wilanów – budowa ul. Zdrowej na odc. Wilanowska droga L4 wraz z budową mostka, połączeniem z al. Rzeczypospolitej oraz fragmentami ulic L3 i L4;
 • Wola  budowa przedszkola przy ul. Burakowskiej;
 • Żoliborz – przebudowa budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności Domu Kultury.

Miasto chce kontynuować realizację wszystkich inwestycji i nie rezygnować z nowych projektów potrzebnych mieszkańcom.

Szczegóły projektów budżetowych i WPF na stronach bip.warszawa.pl