null

Trochę kultury na Dzień Kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kolaż z portretami kobiet, napis w "chmurce" Kalambury Literackie i logo Big Book Cafe MDM
Big Book Cafe MDM zaprasza

Wystawa plenerowa o najsłynniejszej warszawiance, spektakle, koncerty i zabawa z literaturą – to tylko niektóre kulturalne propozycje z okazji Dnia Kobiet.

Uczona wszech czasów

W piątek, 8 marca, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 zostanie otwarta plenerowa wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie. Okazją jest 100. rocznica przyznania wybitnej uczonej tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy i 90. rocznica jej śmierci.

Wystawa przypomina niezwykłą biografię dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – jej dzieciństwo, młodość, czas emigracji i studiów oraz pracy badawczej nad promieniotwórczością. Ekspozycja została bogato zilustrowana fotografiami prezentującymi życie i dorobek Marii Skłodowskiej-Curie. 

Po prawej stronie Wisły

Muzeum Warszawskiej Pragi organizuje 7 marca spotkanie wokół „herstoryczności”, czyli kierunku badania historii, który pokazuje wkład i perspektywę kobiet. Życie bohaterek wystawy „Prawobrzeżne” pokazuje, że tradycyjny podział ról płciowych, rodził wśród kobiet od dawna różne rodzaje niezgody. Debatę poprowadzi Sylwia Chutnik, a prelegentkami będą: historyczka dr Dobrochna Kałwa, kuratorka wystawy Jolanta Wiśniewska i Magda Trubalska, członkini Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

Cały weekend z dziewczynami

Komuna Warszawa zaprasza tuż przed Dniem Kobiet na „Dziewczyny” w reż. Gosi Wdowik. Reżyserka oraz bohaterki opowieści – Stefa, Mimi, Jagoda, Wiktoria i Pola – spotkały się po raz pierwszy w 2016 roku, kiedy wspólnie przygotowały spektakl „Dziewczynki” w Teatrze Studio. Wtedy opowiedziały o doświadczeniu bycia dziewczynką i o tym, jak jej ciało – i symboliczna postać – funkcjonuje w kulturze. „Dziewczyny” to swoista kontynuacja tego epizodu, która pod lupę bierze upływ czasu.

W piątek 8 marca w Komunie Warszawa odbędzie się także wydarzenie pod hasłem Girls and Queers tho the Front. W programie: koncert, performans i instalacja artystyczna.

Dziewczyny rządzą!

Z okazji Dnia Kobiet w Big Book Cafe MDM spotkają się pisarki, dziennikarki i wydawczynie, by dać popis błyskotliwości i humoru. To będzie już kolejna odsłona „Kalamburów Literackich”, czyli pojedynku na zgadywanie tytułów książek. Liczyć się będzie czas, dowcip i duch siostrzeństwa.

W wydarzeniu udział wezmą: Katarzyna Jasiołek, Agnieszka Łasek, Agata Romaniuk, Aga Zano, Olga Drenda, Anna Karczewska, a pojedynek poprowadzi Karolina Sulej. Wydarzenie jest współfinansowane przez m.st Warszawa, a wstęp jest wolny.