null

Tramwaje wracają na Puławską

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tramwaj na zielonym torowisku
Autor: Szymon Pulcyn

O godzinie 4:05 w poniedziałek ulicą Puławską przejedzie pierwszy tramwaj po wielkim remoncie torów. Po 12 miesiącach od wbicia łopaty przez drogowców kierowcy będą mogli korzystać z obu jezdni Puławskiej.

W piątek przedstawiciele Tramwajów Warszawskich wraz z przedstawicielami miasta i firm budowlanych zaangażowanych w prace oraz grupą dziennikarzy przeprowadzili pokazowy przejazd tramwajem po nowych torach.

Tak jak obiecywaliśmy już 4 września ulicą Puławską pojedzie tramwaj. Przywracamy ruch tramwajowy na tym odcinku tak, żeby uczniowie mogli dojechać do szkoły – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Co miasto robiło przez ostatnie tygodnie?

Przez ostatnie tygodnie tramwajarze prowadzili przy Puławskiej prace wykończeniowe – regulację sieci trakcyjnej, montaż połączeń torowych. Układali nawierzchnię betonową i asfaltową. Kończyli roboty brukarskie na przystankach. Położyli ponad 2 km szyn, rozwiesili około 1 km sieci trakcyjnej.

Zamontowali też nie stosowane wcześniej w Warszawie na taką skalę sześcioszynowe tory, które umożliwią tramwajom szybszy przejazd przez skrzyżowanie. Są tu też cztery komplety rozjazdów.

Trasa jest gotowa do tego żeby od poniedziałku na nią wyjechały tramwaje trzech linii – 4, 10 i 18. Na wszystkich przystankach na remontowanym odcinku są wyświetlacze informujące na bieżąco za ile minut przyjedzie jaki tramwaj.

Co jeszcze można zazielenić?

Cała linia będzie na tym odcinku zielona. W kontekście walki z ociepleniem klimatycznym i obecnie notowanych temperatur, to też bardzo ważne, że zmieniamy sposób zazieleniania wszystkich budowanych linii tramwajowych – mówi prezydent Trzaskowski.

Trwają jeszcze ostatnie prace przy rozchodniku – zielonej trawie sadzonej między szynami. Łączna powierzchnia rozłożonego rozchodnika to około 2 tys. metrów kwadratowych.

Przed tramwajarzami jeszcze sadzenie zieleni. W najbliższej okolicy skrzyżowania pojawi się ponad 200 krzewów i rabaty z ponad tysiącem bylin i cebul kwiatowych. Na chodniku przed bankiem, na odcinku o długości około 100 metrów, znajdą się trzy dodatkowe rabaty z krzewami i trawami ozdobnymi. Na przystanku w tym rejonie zostaną zasadzone też drzewa. Sadzenie zieleni będzie możliwe jeszcze w tym roku, ale wymaga ustabilizowanej pogody – bez upałów.

Co w ten weekend?

Na weekend drogowcom pozostały prace związane z wdrożeniem nowej organizacji ruchu, żeby w poniedziałek od rana kierowcy mogli jeździć po dwóch jezdniach. W stronę centrum na dwóch pasach, w drugą stronę na jednym pasie, bo jeszcze będą trwały tutaj prace budowlane.

Co z autobusami?

Na trasę wrócą autobusy linii E-2. W porannym szczycie będą jeździły dwa razy częściej niż przed wakacjami, czyli co 10 minut. Mieszkańcy Wilanowa do dyspozycji będą mieli także linię 217, która zapewnia dojazd do stacji metra Natolin i Wilanowska. Od 4 września autobusy te dowiozą pasażerów do tramwajów, które będą już kursowały ulicą Puławską. W porannym szczycie linia 217 również będzie kursowała co 10 minut.

Co przy Belwederskiej?

Skrzyżowanie ulic Belwederskiej i Gagarina pozostanie częściowo zamknięte. Wciąż trwają prace przy budowie torów tramwajowych do centrum, do Czerniakowskiej i do Wilanowa. Przebudowywane są ciepłociągi o łącznej długości blisko 4 km, a także kanalizacja, wodociągi i instalacje elektryczne. Trwa również budowa nowych jezdni, chodników i dróg dla rowerów. Otwarcie skrzyżowania w relacji wschód-północ-zachód nastąpi już przed świętami Bożego Narodzenia.

Jeszcze w tym roku gotowa będzie cała ulica Gagarina. Ułożono tam już 80 proc. torów.