null

Tramwaje pojechały Wolską

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na nowo otwartą trasę tramwajową na ul. Wolskiej_na pierwszym planie żółte krzewy_za nimi tramwaj
Trasa tramwajowa na ul. Wolskiej | Autor: Szymonj Pulcyn

Zakończyła się modernizacja trasy tramwajowej na ul. Wolskiej. Od dzisiejszego poranka jeżdżą nią tramwaje linii 13, 26 i 27. Z kolei po nowo oddanym odcinku torowiska na ul. Kasprzaka kursuje „dziesiątka” i „jedenastka”. To docelowy układ połączeń tramwajowych na Woli, dzięki którym mieszkanki i mieszkańcy tej dzielnicy szybko i wygodnie mogą dotrzeć do metra oraz centrum miasta.

Po dwóch latach prac zakończyliśmy – w terminie – budowę trasy tramwajowej na Kasprzaka – wraz z przebudową torowiska na Wolskiej. Nową trasą można szybko i wygodnie dojechać do stacji metra linii M2 Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ oraz na stację kolejową Warszawa Wola, gdzie można wygodnie się przesiąść z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Z tej linii skorzystają mieszkańcy Woli, w tym szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach i okolic ul. Jana Kazimierza. Do metra krótszą trasą dotrą także tramwaje z Bemowa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wraz z zakończeniem prac przy przebudowie torowiska na ul. Wolskiej mieszkańcy Woli mogą korzystać z 5 linii tramwajowych.

Ale na tym nie poprzestajemy – sukcesywnie rozwijamy szybki, bezpieczny i ekologiczny transport szynowy w Warszawie. W budowie jest obecnie niemal 10 km nowych tras tramwajowych – na Gagarina i do Wilanowa. Prace zakończymy w tym roku. W przyszłym tramwaj dotrze na Stegny – dodaje prezydent stolicy.

Jak kursują tramwaje na Woli?

Dziś nad ranem tramwaje wróciły na zmodernizowane torowisko na ulicy Wolskiej. „Dziesiątka” jeździ tak jak do tej pory (Osiedle Górczewska – Wyścigi). Tramwaje linii 11, tak jak teraz, w dni powszednie w godzinach szczytu kursuje na Nowe Bemowo, ale poza godzinami szczytu oraz w soboty i niedziele dodatkowo między pl. G. Narutowicza a Cmentarzem Wolskim. Przy tej nekropoli kończą trasę także tramwaje linii 13.

Również tramwaje linii 26 i 27 mają nowe trasy – jeżdżą prosto ulicą Wolską, z pominięciem Skierniewickiej i Kasprzaka. Przestały kursować autobusy linii Z26.

Z dokładnymi trasami i rozkładami można zapoznać się na stronie WTP:

Linia 10: OSIEDLE GÓRCZEWSKA – Górczewska – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – M. Kasprzaka – Prosta – al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI;

Linia 11: NOWE BEMOWO – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – M. Kasprzaka – Prosta – al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA; kursy skrócone: CM. WOLSKI – PL. NARUTOWICZA;

Linia 13: CM. WOLSKI – Wolska – al. Solidarności – Targowa – Kijowska – KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA;

Linia 26: METRO MŁOCINY – T. Nocznickiego – Wólczyńska – W. Broniewskiego – al. W. Reymonta – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. Solidarności – Targowa – J. Zamoyskiego – Grochowska – WIATRACZNA;

Linia 27: CM. WOLSKI – Wolska – al. Solidarności – Okopowa – al. Jana Pawła II – ks. J. Popiełuszki – METRO MARYMONT;

Tramwaj na Kasprzaka – wygodne przystanki i więcej zieleni

Budowa nowej trasy tramwajowej na Woli objęła odcinek o długości niemal 3,5 km. Między Wolską a Skierniewicką zostały wybudowane nowe tory – około 2,3 km. Już istniejące na Wolskiej i na Kasprzaka, o długości ok. 1,2 km, zostały przełożone do wykopu. Pasażerowie korzystają z nowych przystanków: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy Ordona. Wszystkie dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów. Dotyczy to także przystanku w wykopie – Reduta Wolska.

W tym miejscu tory tramwajowe zajęły miejsce jezdni. W miejscu rozebranych torów, które były obok tramwajarze powiększają tereny zielone. Na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy powstaje podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

Widok na nowo otwartą trasę tramwajową na ul. Wolskiej_po prawej stronie bloki_w tle centrum Warszawy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Widok na nowo otwartą trasę tramwajową na ul. Wolskiej_po prawej stronie cerkiew św. Jana Klimaka
Widok na nowo otwartą trasę tramwajową na ul. Wolskiej_z oddali nadjeżdża tramwaj
Dwa tramwaje, jeden za drugim, jadą po torowisku na ul. Wolskiej