null

Tramwaj przejedzie tunelem na Zachodni

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z lotu ptaka na okolice dworca Warszawa Zachodnia. Przez teren zieleni po drugiej stronie ulicy biegnie tunel, którym jedzie tramwaj
Trasa tramwaju na Dworzec Zachodni

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na budowę pierwszej w stolicy podziemnej trasy tramwajowej. Pasażerowie dojadą nią przez Ochotę na Dworzec Zachodni. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Nowa trasa pozwoli nie tylko szybko dostać się do Dworca Zachodniego – będą z niej korzystali także mieszkańcy Starej Ochoty i Szczęśliwic. W przyszłości stanie się częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa.

Jaki będzie tramwaj z Warszawy Zachodniej?

Nowa trasa tramwajowa – o długości około 1,6 km – będzie się zaczynać pod Dworcem Warszawa Zachodnia. Powstanie podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym. Tramwaj pojedzie tunelem (długości około 500 metrów) pod parkiem Pięciu Sióstr.

Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. – w pobliżu ul. Szczęśliwickiej. Następnie trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej, gdzie znajdzie się węzeł rozjazdowy – pozwalający tramwajom skręcać w kierunku centrum, Okęcia lub pętli Banacha.

Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mogli dojechać do stacji Warszawa Zachodnia, a pod samą stacją powstanie wygodny podziemny węzeł przesiadkowy, z którego łatwo będzie można przejść na perony kolejowe i autobusowe. Czas przejazdu z Grójeckiej wyniesie około pięciu minut, a ze stacji metra Politechnika – nieco ponad kwadrans.

Przystanek pod ziemią

Podziemny przystanek tramwajowy będzie podobny do stacji metra. Różnił się będzie od niej wysokością peronów (podłoga w tramwajach jest niżej niż w pociągach metra). Perony tramwajowe będą bardzo blisko peronów kolejki WKD – na poziomie -2. Dzięki ruchomym schodom i windom pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu.

Jakie linie dojadą do Warszawy Zachodniej?

Docelowo do stacji kolejowej kursować będą tramwaje z Wilanowa. Na początku, po zbudowaniu trasy wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, będą dojeżdżać tramwaje z ul. Grójeckiej. Dalej, nowo zbudowanymi torami, dojadą do podziemnego przystanku na końcu trasy. W tym miejscu zostaną zbudowane tory do zmiany kierunku jazdy tramwajów. Na takiej linii trzeba będzie wykorzystywać tramwaje dwukierunkowe. Będą to Jazzy albo nowe Hyundaie.

Terminy i koszty

Prace budowlane są zaplanowane na lata 2024 i 2025. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał 26 miesięcy na wykonanie całej inwestycji. Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” i jest przewidziana do dofinansowania z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Wartość inwestycji wynosi ok. 224 mln zł.

Warszawski program tramwajowy

Warszawa prowadzi największy w Polsce program inwestycji tramwajowych. W budowie jest obecnie ponad 11 km nowych tras tramwajowych – na Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa. Tramwaje Warszawskie pracują nad przygotowaniem kolejnych tras – na Gocław, wzdłuż Pola Mokotowskiego, na Zieloną Białołękę i wzdłuż Modlińskiej. Powstaje też najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w Polsce – na Annopolu. Do Warszawy przybyło już 76 ze 123 zamówionych niskopodłogowych i dwukierunkowych tramwajów Hyundai.

Grafika. Czerwono-żółty tramwaj z napisem Ochota wyjeżdża ze stacji Warszawa Zachodnia.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Podziemny peron z podróżnymi. Na peronie tramwaj. Widać też windy i schody ruchome.
Podziemna hala z podróżnymi. Widać windy i schody ruchome, a pod sufitem drogowskazy kierujące na perony stacji
Widok z lotu ptaka na okolice dworca Warszawa Zachodnia. Przez teren zieleni po drugiej stronie ulicy biegnie tunel, którym jedzie tramwaj
Widok z lotu ptaka na spory teren zieleni. Środkiem biegnie trasa którą jedzie tramwaj. Na drugim planie budynki przy dworcu Warszawa Zachodnia.
Wizualizacja. Widok z lotu ptaka na długą prostą ulicę z kilkoma pasami ruchu. Ulica przedzielona pasem zieleni z torowiskiem tramwajowym. Po obu stronach ulicy bloki mieszkalne.
Wizualizacja. Widok z lotu ptaka na duże skrzyżowanie z kilkoma pasami ruchu. Na skrzyżowaniu samochody i tramwaje. Dookoła bloki mieszkalne
Wizualizacja. Widok z lotu ptaka na duże skrzyżowanie z kilkoma pasami ruchu. Na skrzyżowaniu samochody i tramwaje. Dookoła bloki mieszkalne
Mapka przedstawiająca przebieg podziemnego tunelu tramwajowego na Dworzec Zachodni. Opis trasy w treści artykułu.