null

Tramwaj do Wilanowa – prace na Spacerowej i Goworka

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Koparka podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa.
Prace przy budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. | Autor: Tramwaje Warszawskie

Dzisiaj w nocy tymczasowo zostaną zamknięte ulice Spacerowa i Goworka. Pod jezdnią i chodnikami – na trasie tramwaju do Wilanowa – rozpocznie się przebudowa dwóch ciepłociągów. Z utrudnieniami w ruchu w tej części Mokotowa muszą liczyć się kierowcy, rowerzyści i piesi. Autobusy skierowane zostaną na trasy objazdowe.

Najważniejsze zmiany dotyczyć będą organizacji ruchu na ulicach Spacerowej i Goworka – na odcinku od Puławskiej do Belwederskiej – oraz drogach dojazdowych. Począwszy od nocy z 4 na 5 maja nie będzie można skręcić z ul. Puławskiej na dół ani pojechać pod górę – z Belwederskiej i Gagarina. Objazdy będą prowadziły ulicami Belwederską, Chełmską i Dolną lub Idzikowskiego. Zmiany będą także na Puławskiej. Z zachodniej jezdni tymczasowo zniknie buspas – kierowcy pojadą dwoma pasami w kierunku Ursynowa. Do centrum, tak jak teraz, będzie jeden pas.

Szczegółowe informacje o objazdach, zamknięciach okolicznych ulic oraz ograniczeniach w parkowaniu można przeczytać na oficjalnym portalu m.st. Warszawy.

Pas dla autobusów na Puławskiej

Z utrudnieniami muszą się liczyć również pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego. Autobusy linii: 119, 131, 138, 167, 168, 222, 501, 519, 522 i Z-4 zmienią swoje trasy. Część z nich będzie kursowała specjalnym pasem na wschodniej jezdni Puławskiej do placu Unii Lubelskiej i dalej Boya-Żeleńskiego. Inne zostaną skierowane na objazd ulicami Bagatela i Belwederską.

Trasy kursowania autobusów można znaleźć na oficjalnym portalu m.st. Warszawy oraz stronie wtp.waw.pl.

Piesi i rowerzyści

Zmiany czekają również pieszych. Odcinki chodników na ul. Goworka i Spacerowej – po obu stronach ulic – będą niedostępne. Piesi nie przejdą wzdłuż jezdni po stronie parku Morskie Oko – od ulicy Chocimskiej aż do Belwederskiej. Tablice informacyjne będą ich kierowały do ulicy Grottgera i dalej – przez park Morskie Oko – do ulic Słonecznej i Chocimskiej.

Po drugiej stronie Spacerowej osoby idące z Belwederskiej będą musiały korzystać z chodnika przy drodze łączącej tę ulicę ze Spacerową (za hotelem). Następnie chodnikiem równoległym do jezdni dojdą do budynków numer 18, 20 i 20a. Dalej, aż do ulicy Klonowej, nie będzie przejścia. Przy budynku 10 powstanie przejście przez jezdnię na drugą stronę ulicy – do parku.

Rowerzyści powinni pamiętać, że nieczynny jest pas zarezerwowany dla nich na ulicy Spacerowej. Do Puławskiej dojadą oni ulicami Belwederską i Bagatela.

Jakie prace na Spacerowej?

Pod jezdnią i chodnikami na całej długości ul. Spacerowej i Goworka trzeba przebudować dwa ciepłociągi – każdy o średnicy jednego metra. Głębokość wykopów podczas robót będzie sięgała nawet 6 metrów. Wykonawca ma bardzo mało czasu na wykonanie tych prac, ponieważ można je przeprowadzić jedynie poza sezonem grzewczym, czyli od 15 maja do 31 sierpnia.

Po przebudowie magistrali ciepłowniczej układane będą: kanalizacja, przewody elektryczna oraz sygnalizacja świetlna. Prace nad pozostałymi sieciami podziemnymi zostaną również zakończone z końcem sierpnia i wykonawca zajmie się robotami drogowymi i torowymi. Na końcu ułożone zostanie torowisko.

We wrześniu ulice Spacerowa oraz Goworka zostaną udostępnione dla ruchu jednokierunkowego.

Kiedy pojadą tramwaje?

Ruch tramwajowy wróci na ulicę Puławską po wakacjach. Następny odcinek, w ciągu Spacerowej i Gagarina, oddany zostanie na początku 2024 roku. Do połowy przyszłego roku cała trasa tramwajowa do Wilanowa będzie gotowa. A przed końcem 2024 roku zostanie oddany ostatni odcinek – odnoga trasy wzdłuż ul. św. Bonifacego (wraz z pętlą).

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.