null

Tramwaj do Wilanowa – prace i zmiany w ruchu na ul. Sobieskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stos szyn tramwajowych.
Szyny tramwajowe. | Autor: Szymon Pulcyn

Kolejny etap w budowie torowiska na trasie do Wilanowa to prace na ulicy Jana III Sobieskiego – pomiędzy św. Bonifacego i Dolną. W tym celu wykonawca w nocy z 7 na 8 czerwca, zajmie pas dla autobusów w kierunku centrum. Kierowcy wciąż będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu – po jednym w każdym kierunku.

Na przyszłej trasie tramwaju do Wilanowa powstają już fundamenty pod słupy trakcyjne. Wykonawca inwestycji – firma Budimex – przygotowuje się także do budowy płyty betonowej, na której ułoży szyny. Na początku z powodu prac nie działał buspas pomiędzy al. Wilanowską a ulicą św. Bonifacego, teraz zajęty będzie na kolejnym odcinku.

Jaka organizacja ruchu?

W nocy ze środy na czwartek, z 7 na 8 czerwca, wykonawca zlikwiduje obecnie istniejący buspas na ulicy Jana III Sobieskiego – na odcinku od ulicy św. Bonifacego do skrzyżowania z Dolną i Chełmską. Dla wszystkich kierowców dostępne pozostaną dwa pasy – po jednym w każdym kierunku.

Jak pojadą autobusy?

Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego na ulicy Jana III Sobieskiego będą się poruszały razem z innymi uczestnikami ruchu. Dlatego ich przejazd będzie dokładnie obserwowany i analizowany przez miejskich inżynierów i służby nadzoru ruchu.

Warto pamiętać, że dodatkowe połączenie Wilanowa do metra linii M1 zapewniają autobusy linii 217 na wydłużonej trasie. Nie kończą one kursów na pętli przy ulicy Sarmackiej, tylko od skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego jadą ulicami: Płaskowickiej, Cynamonową, Gandhi do stacji metra Imielin. Dzięki temu z tej części Wilanowa, z jednego przystanku (u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego) do stacji Imielin można dojechać autobusami trzech linii: 217, 263 i 319. Nadal można także dojechać do stacji metra Wilanowska autobusami linii 217 – ten odcinek trasy się nie zmienił.

Węższa Idzikowskiego

W czwartek, 8 czerwca, o godz. 5:00 wykonawca trasy tramwajowej wprowadzi także zmiany w organizacji ruchu na ulicy Idzikowskiego. Tutaj budowany jest nowy ciepłociąg, a kolejny etap tych prac wymusza zajęcie fragmentu jezdni pomiędzy ulicą Jana III Sobieskiego i al. Witosa. Kierowcy będą mieli w tym miejscu po jednym pasie w każdym kierunku.

Kiedy kolejne zmiany na trasie do Wilanowa?

We wrześniu ulice Spacerowa i Goworka zostaną udostępnione dla ruchu jednokierunkowego. Po wakacjach ruszą także tramwaje na Puławskiej, które pojadą przez powstający węzeł torowy między Goworka i Rakowiecką.

Tory w ciągu Spacerowej i Gagarina będą gotowe na początku 2024 roku. Do połowy przyszłego roku cała trasa tramwajowa do Wilanowa będzie kompletna. A przed końcem 2024 roku zostanie oddany ostatni odcinek – odnoga trasy wzdłuż ulicy św. Bonifacego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Jana III Sobieskiego - tymczasowa organizacja ruchu - mapka
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Budowa torów na Jana III Sobieskiego - grafika