null

To będzie rekordowy Rowerowy Maj

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa akcji Rowerowy Maj w Szkole Podstawowej nr 375_Rafał Trzaskowski przemawia_w tle dzieci i nauczycielki
Konferencja prasowa akcji Rowerowy Maj w Szkole Podstawowej nr 375 | Autor: Rafał Motyl

Ponownie został pobity rekord warszawskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do akcji Rowerowy Maj. Niemal 180 tysięcy dzieci i nauczycieli z 501 warszawskich placówek weźmie w tym roku udział w kampanii promującej ruch i zdrowy tryb życia. To aż 70 proc. stołecznych szkół i przedszkoli. Akcję oficjalnie zainaugurował dziś na Pradze-Południe – wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich – prezydent Rafał Trzaskowski.

Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy zainaugurować tę naprawdę fantastyczną akcję. Po raz siódmy organizujemy w stolicy Rowerowy Maj – kampanię, która nakłania dzieciaki do przyjeżdżania do szkoły i przedszkola na rowerze lub hulajnodze. Ta akcja została zapoczątkowana przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który namówił dzieci, by same wybrały rodzaj transportu, którym chcą dotrzeć do szkoły czy do przedszkola – mówił Rafał Trzaskowski. – Słoneczna, majowa aura to doskonała okazja, żeby w dojazdach do placówek edukacyjnych wybrać właśnie rower, hulajnogę czy rolki. Dlatego wielkie podziękowania należą się wszystkim nauczycielkom i nauczycielom zgłaszającym do akcji swoje placówki, ale również rodzicom, którzy zgadzają się na udział swoich dzieci w Rowerowym Maju. Tak właśnie jest w Szkole Podstawowej nr 375, w której symbolicznie rozpoczynamy akcję promującej sportowe nawyki i zdrowy styl życia. To jest placówka, która na Pradze-Południe była absolutnym liderem ubiegłorocznej akcji – w najaktywniejszych klasach aż 90 proc. uczniów przyjeżdżało do szkoły na rowerze i hulajnodze – dodał prezydent stolicy.

Zdrowie i aktywność dzieci priorytetem

Do Szkoły Podstawowej nr 375 im. Orląt Lwowskich na ul. gen. Romana Abrahama uczęszcza dokładnie 744 uczniów. Jak zapewnia Jolanta Kępka, dyrektorka placówki, w akcji Rowerowy Maj biorą udział wszystkie dzieci.

Rowerowy Maj motywuje dzieci do aktywności. Chętnie biorą one udział w akcji, bo czują się bezpiecznie. Przede wszystkim dlatego, że mogą korzystać z dróg rowerowych i to nie tylko takich, które wiodą przez ulicę, ale również tych specjalnie wybudowanych, odseparowanych od dużego ruchu ulicznego, a przez to bardziej bezpiecznych – powiedziała Jolanta Kępka. – W naszej szkole – która istnieje od 1986 roku – od zawsze zwracamy szczególną uwagę na zdrowy tryb życia. Prowadziliśmy klasy sportowe koszykówki, a obecnie stawiamy na pływanie. Prowadzimy różne profilaktyczne programy żywieniowe, a nasza stołówka żywi aż 600 uczniów. Zdrowie i aktywność dzieci to nasz priorytet, a akcja Rowerowy Maj doskonale się wpisuje w ten program – dodała dyrektorka SP 375.

Rowerowy Maj to kampania społeczna, która zachęca dzieci, młodzież, ale i dorosłych do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. Inicjatorem kampanii jest Miasto Gdańsk, które jako pierwsze w 2016 roku zorganizowało rowerową akcję w Polsce skierowaną do najmłodszych. Aktywne dojazdy do szkoły zwiększają poczucie sprawczości u dzieci, przy okazji utrwalając zdrowe nawyki. Dodatkowo, pokonanie porannej drogi do szkoły rowerem, zwiększa skupienie na zajęciach. Na najbardziej aktywnych uczestników czekają nagrody, zarówno indywidualne, jak i grupowe.

Chcemy dalej zachęcać dzieci i młodzież do ruchu i aktywności – od wizyt w salach zabaw po zajęcia w skateparku lub na ściance wspinaczkowej – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy (jednostki koordynującej akcję), a zarazem Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw komunikacji rowerowej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Uczestnicy akcji Rowerowy Maj we wszystkie weekendy – aż do 16 czerwca – będą mogli skorzystać z serwisu rowerowego. W wybranych placówkach, w godzinach 10:00-18:00, można będzie zrobić przegląd i drobne naprawy. Warunek? Okazanie dzienniczka rowerowego otrzymanego w szkole lub przedszkolu.

Oprócz tego stołeczny ZDM uruchomił zapisy na warsztaty doszkalające jazdę na rowerze. Podczas nich uczestnicy będą mogli podnosić umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo uczestników kampanii, dlatego ZDM – we współpracy z Wydziałem Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej – organizuje webinar dla rodziców dzieci uczestniczących w Rowerowym Maju, w trakcie którego zostaną omówione najważniejsze zasady i przepisy ruchu drogowego. Eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania. Spotkanie zaplanowane jest na 8 maja o godzinie 17:00.

Więcej informacji o serwisie rowerowym, warsztatach doszkalających i webinarze na profilu: fb.com/RowerowyMajWarszawa.

Piknik Bródnowski już w czerwcu

Tegoroczny Rowerowy Maj zostanie uroczyście podsumowany podczas pikniku, który zaplanowany został na niedzielę 16 czerwca. Wydarzenie odbędzie się na Targówku, w Parku Bródnowskim. To świetna okazja do integracji miłośników aktywności, dlatego organizator – stołeczny Zarząd Dróg Miejskich – zachęca do przyjazdu na piknik na ulubionym sprzęcie – rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Na uczestników czekać będzie moc atrakcji – konkursy, zajęcia sportowe i występy artystyczne.

Plakat akcji Rowerowy Maj na tle rowerów dziecięcych i hulajnóg
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Konferencja prasowa akcji Rowerowy Maj w Szkole Podstawowej nr 375_Rafał Trzaskowski podpisuje plakat, obok nauczycielki i dzieci
Nauczycielka wręcza dzieciom naklejki Rowerowy Maj
Dzieci pokazują książeczki do zbierania naklejek w akcji Rowerowy Maj