null

Teatry zapraszają po wakacyjnej przerwie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grupowe zdjęcie aktorów
„Co gryzie Gilberta Grape’a” | Autor: Marianna Kulesza

Zapowiada się wyjątkowy wrzesień w warszawskich teatrach. Pierwsze tygodnie po wakacjach będą bogate w premierowe spektakle, na sceny wracają też znane i lubiane tytuły. Nie zabraknie gości - z kraju i zagranicy.

Premierowe musicale

Na długo przed „Sukcesją”, „Grą o tron” czy „Rodziną Soprano” miliony telewidzów zachwycały się polskim serialem, w którym bohaterski inżynier zmagał się z problemami rodzinno-budowlanymi i przemierzał Warszawę czerwonym fiatem 126p. Pół wieku po emisji pilota „Czterdziestolatka” Stefan Karwowski, jego maluch, żona Madzia, Maliniak i Kobieta Pracująca powracają – jako bohaterowie warszawskiego musicalu. 15 września w Teatrze Rampa premiera „40-latka” w reżyserii Joanny Drozdy, która wcieli się też w jedną z ról.

Wcześniej, bo 9 i 10 września, w Teatrze Syrena premierę będzie miał musical „Six” –pierwsza polska inscenizacja wielkiego przeboju West Endu i Brodwayu. Spektakl opowiada o sześciu żonach króla Anglii, Henryka VIII. Twórcy „Six” przedstawili je jako diwy muzyki pop, a sztuka ma formę koncertu – każda z bohaterek po kolei wyśpiewa swoją historię. 

Co gryzie Gilberta Grape’a

Teatr Powszechny pokaże we wrześniu swoją najnowszą produkcję: „Co gryzie Gilberta Grape'a” wg kultowej powieści Petera Hedgesa, w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak.

„Co gryzie Gilberta Grape'a” to przypowieść na styku dramatu ciała i dramatu rodziny, próba przyjrzenia się życiu, w którym miłość zniknęła pod warstwą uwikłania, bólu i traumy. Czy całkowicie? – czytamy na stronie Teatru.

Amerykańskie sny

23 września w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera sztuki „American Dreams”. Jego akcja rozgrywa się w tajemniczym, teatralnym studio, gdzie Córka i Matka szukają swojego miejsca na świecie. Córka marzy o karierze aktorskiej w Hollywood, a Matka, była gwiazda sceny, stoi przed trudnymi wyborami w swoim życiu. Spektakl w reżyserii Sylwestra Biragi przenosi za kulisy teatru, gdzie bohaterki zadają sobie pytania o tożsamość.

Spektakl o śmieciach

- Do bio czy do zmieszanych? Plastik, papier, gabaryty, zielone, kompost, małe, duże i ogromne AGD. W kontenerach, w lasach, na zboczach, czasem w kominkach i spalarniach zbyt blisko naszych okien – śmiecie są wszędzie. Napotykamy je, produkujemy je, zamartwiamy się, że jest ich więcej, coraz więcej. - „Spektakl o śmieciach” będzie miał swoją premierę w Teatrze Ochoty 30 września. To efekt pracy grupy młodych twórczyń i twórców, wyłonionych w ramach tegorocznego konkursu „Polowanie na motyle”.

Znani i lubiani

Warszawskie teatry rozpoczynają nowy sezon repertuarami pełnymi spektakli, które już pokochała stołeczna widownia. Teatr Współczesny zaprasza m.in. na swoją majową premierę „Dolce vita” w reż. Marcina Hycnara czy spektakl poświęcony twórczości Kory „A planety szaleją” (obie te produkcje są grane na Scenie w Baraku).

Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21 już na początku września zaprasza na „Cukry” wg powieści Doroty Kotas – spektakl, którego premiera tuż przed wakacjami została przyjęta entuzjastycznie. Monodram stworzony przez Pamelę Leończyk i Helenę Urbańską będzie pokazany 1,2 i 3 września. Kilka dni później (9 i 10 września) na scenę wraca „Rodzina” – wspólna produkcja Teatru 21 i TR Warszawa. 11 i 12 września będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć dwie produkcje słynnego zespołu Stopgap Dance Company, który stworzył Chris Pavia.

Ateneum i Nowy, jubileuszowe sezony

95.urodziny obchodzi Teatr Ateneum im. S. Jaracza, we wrześniowym repertuarze m.in. sztuka na Scenie 20 “To wiem na pewno” z Agatą Kuleszą i Przemysławem Bluszczem. A 15-lecie działalności będzie świętował w tym sezonie Nowy Teatr. W programie premiery i powroty głośnych spektakli, 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa. Miłość, będzie też nowy sezon spotkań wokół literatury.

Teatr na Ursynowie

Spektakle teatralne we wrześniu także  w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. W programie m.in. klasyczna „Zemsta” Fredry, „Frida. Życie. Sztuka. Rewolucja”  - przedstawienie z pogranicza teatru, video art i performansu, a także musical o Mikołaju Koperniku. „Kręci się?!” - muzyczna opowieść przygotowana przez Teatr Muzyczny w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.

 

Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych w mieście można znaleźć w kalendarium na stronie kultura.um.warszawa.pl.

Plakat spektaklu
Zobacz galerię (3 zdjęć />)