null

Teatr Baj pełen magii... od 95 lat!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Teatr Baj

Najstarszy teatr lalek w Polsce świętuje swoje 95-lecie. Z tej okazji w sobotę, 2 grudnia, na scenie przy ul. Jagiellońskiej odbędzie się gala jubileuszowa oraz uroczysta premiera spektaklu „Małgosia i Jaś”.

Teatr Baj jest najstarszym w Polsce teatrem lalek dla dzieci. Powstał w 1928 r. na stołecznym Żoliborzu, a obecną nazwę przyjął w 1930 roku. Pierwsze spektakle Baja pod względem formy i techniki inspirowane były szopką – tradycyjnym przedstawieniem granym przy użyciu kukieł w okresie Bożego Narodzenia. Obecnie Teatr Baj ma swoją siedzibę przy ulicy Jagiellońskiej, na warszawskiej Pradze. 

Uroczysta premiera i jubileuszowa gala

Do współpracy przy tworzeniu spektaklu „Małgosia i Jaś” Teatr Baj zaprosił twórców z kultowego kanadyjskiego Le Carrousel. Sztukę Suzanne Lebeau reżyseruje Gervais Gaudreault. To wyjątkowy, wartki, pełen zwrotów akcji i uwypuklonych emocji tekst bardzo cenionej autorki Suzanne Lebeau koresponduje z klasyczną, dobrze nam wszystkim znaną bajką. Spektakl będzie można oglądać między 2 a 9 grudnia 2023 r. oraz w lutym 2024.

Wielkie odliczanie

Odliczanie do premiery i jubileuszowej gali poprzedziły wydarzenia towarzyszące, m.in. premiera książki „Magiczna noc w teatrze” i prezentacja sylwetek wszystkich osób pracujących w Baju w mediach społecznościowych teatru.

Obserwowanie zaufania, jakim obdarzają nas najmłodsi i najczulsi widzowie, to jedno z najpiękniejszych zajęć, jakie można sobie wyobrazić – podkreślają gospodarze Baja.

Odnowiona siedziba

Kompleksowa modernizacja siedziby przy ul. Jagiellońskiej zakończyła się w 2020 roku, a budynek Teatru Baj dzięki generalnemu remontowi zyskał nowy blask. Odnowiono główną salę widowiskową z ruchomą sceną i 180 miejscami na widowni, salę kameralną dla grup 25-osobowych oraz przestrzeń edukacyjna. Odwiedzających szczególnie zachwyca hol główny teatru, w którym pojawiły się ogromne malowidła. Koszt inwestycji wyniósł prawie 28 mln zł.