null

Szpital św. Zofii z certyfikatem opieki nad dziećmi

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa kobiet i mężczyzna pozuje w sali o białych ścianach - jedna z kobiet, ubrana w różową długą sukienkę trzyma w rękach obrazek z metalową tabliczką
Warszawski szpital ginekologiczno-położniczy przy ul. Żelaznej po raz kolejny otrzymał certyfikat Szpitala Przyjaznego Dziecku | Autor: UM Warszawa/S. Pulcyn

Warszawski szpital ginekologiczno-położniczy przy ul. Żelaznej po raz kolejny otrzymał certyfikat „Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) powołały tę inicjatywę, aby placówki medyczne zapewniały najwyższe standardy opieki medycznej nad kobietą i noworodkiem, w tym prawo do karmienia dziecka piersią.

Inicjatywa „Szpitala Przyjaznego Dziecku” powstała w 1992 r., aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. W Polsce w imieniu WHO i UNICEF certyfikat przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (dalej: Komitet).

W tym roku mija 30 lat, odkąd warszawski szpital św. Zofii jako pierwszy w Warszawie i jeden z pierwszych w Polsce, otrzymał prestiżowy tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” przyznawany przez WHO i UNICEF. To świetna wiadomość dla wszystkich przyszłych mam, że w szpitalu przy ul. Żelaznej, zarówno Wy, jak i Wasze maleństwo, macie zapewnioną najlepszą opiekę medyczną, ale również ludzką życzliwość i szacunek. Przypomnę, że to głosami pacjentek, szpital św. Zofii wraz z dwoma innymi miejskimi placówkami, znalazł się w dziesiątce najlepszych w Polsce w tegorocznym rankingu przygotowanym przez fundację „Rodzić po Ludzku”. A najlepszym potwierdzeniem tych opinii jest fakt, że to właśnie w Szpitalu św. Zofii w ubiegłym roku urodziło się najwięcej dzieci w Polsce. To świetna placówka ze znakomitym zespołem. Gratuluję i dziękuję Wam za wysiłek – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Troszczymy się o warszawskie mamy

Szpital św. Zofii tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” otrzymał w 1994 roku, jako pierwsza placówka w Warszawie i piąta w Polsce. Aktualnie, po wizycie i ocenie Komitetu, szpital po raz kolejny otrzymał certyfikat (na następne 5 lat) potwierdzający, że placówka spełnia kryteria programu „Szpital Przyjazny Dziecku”.

W placówkach wyróżnionych tym certyfikatem wdrożony jest specjalny system opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu oraz noworodkami, opisany w tzw. 10 krokach. To inicjatywa, która przede wszystkim wspiera karmienie piersią, a pacjentki mają zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości - zgodnej z zaleceniami WHO – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

Szpital św. Zofii realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią", który jest podstawą programową inicjatywy WHO i UNICEF „Szpital Przyjazny Dziecku" oraz przestrzega zasad Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów zastępujących Mleko Kobiece przyjętych przez WHO (oznacza to, że szpital nie reklamuje na swoim terenie produktów zastępujących mleko kobiece). Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane również szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu.

W placówce przy ul. Żelaznej cały personel wspiera matki w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. W oddziałach, w każdej sali dostępne są laktatory, a na terenie szpitala dostępny jest także pokój laktacyjny dla matek wcześniaków, gdzie mamy odwiedzające swoje dziecko, mogą w komfortowych warunkach odciągnąć pokarm.

W działaniach wspierających karmienie piersią,  w Szpitalu św. Zofii konsultantki laktacyjne współpracują z położnymi i pielęgniarkami, które sprawują opiekę nad matką i dzieckiem, a także z neurologopedą, fizjoterapeutą i psychologiem. Obecnie szpital zatrudnia 13 położnych z certyfikatem IBCLC (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant), 20 położnych posiadających certyfikat CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny) i 35 edukatorek ds. laktacji.

Pacjentki mają dostęp do poradnika „Karmienie piersią krok po kroku” zarówno  w wersji drukowanej, jak i w pliku PDF do pobrania ze strony internetowej szpitala. Dostęp do niego jest również poprzez kod QR, który jest w każdej sali.

Obrazek z metalową wygrawerowaną tabliczką na której znajduje się informacja, że miejski szpital św. Zofii otrzymał certyfikat Szpital Przyjazny Dziecku
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na tle białej ściany przed drewnianą mównicą stoi długowłosa kobieta w czarnym garniturze, przed nią znajduje się publiczność, która siedzi na krzesłach. Po prawej stronie zdjęcia widać dłoń z telefonem komórkowym, którym wykonywane jest zdjęcie tej kobiety
Dwie kobiety i mężczyzna w garniturze stoją przy drewnianej mównicy - kobieta stojąca po lewej stronie trzyma obrazek z metalową tabliczką
Kobieta z ciemnymi gładko uczesanymi na boki włosami średniej długości ubrana w różową sukienkę pozuje do zdjęcia trzymając obrazek z metalową grawerowaną tabliczką. Za jej plecami stoi mężczyzna z siwymi włosami w ciemnym garniturze