null

Szpital Południowy przygotowany do pandemii – uruchomił najwięcej łóżek od chwili otwarcia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek Szpitala Południowego

Placówka zgłosiła do NFZ już 260 miejsc do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 220 łóżek zwykłych, co stanowi realizację stu procent decyzji ministra zdrowia oraz 40 łóżek respiratorowych. Kolejnych 10 jest już przygotowanych. W Szpitalu Południowym hospitalizowani są głównie niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza.

Warszawa ma jeden z najwyższych odsetków wyszczepienia mamy już ponad 68 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców, czyli ponad 1,2 mln osób. Jak alarmują specjaliści czwarta fala pandemii dopiero się rozkręca dlatego apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków, abyście dbali o siebie i zaszczepili się jak najszybciej. W uruchomionych przez miasto punktach szczepień przeciw COVID-19 można zaszczepić się od ręki, bez wcześniejszego umawiania – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców. 

Szpital Południowy – raport z działalności 

Warszawa odzyskała Szpital Południowy pod koniec sierpnia tego roku. W tym czasie w szpitalu przebywało kilkunastu chorych. Naszym podstawowym priorytetem było jak najlepsze przygotowanie placówki do kolejnej fali pandemii. Wykonaliśmy tytaniczną pracę i aktualnie w szpitalu mamy 260 łóżek do leczenia pacjentów, w tym 40 łóżek respiratorowych. Przygotowaliśmy też kolejnych 10 łóżek z respiratorami, co oznacza, że będziemy dysponowali największym w Polsce oddziałem wyposażonym w te urządzenia. Sami podejmujemy również wysiłki, aby zatrudnić niezbędny personel medyczny – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Aktualnie w Szpitalu Południowym* na 260 łóżkach przebywa 234 pacjentów, a z 40 łóżek respiratorowych, gdzie trafią osoby z najcięższą postacią COVID-19 zajętych jest 37.

– Dane, które spływają ze Szpitala Południowego wyraźnie pokazują, że większość pacjentów, która jest tam leczona to niezaszczepieni mieszkańcy Mazowsza. Co ważne, 90 proc. zgonów, które są notowane w placówce, dotyczy osób niezaszczepionych. Pozostałe 10 proc. dotyczy  osób zaszczepionych, ale dodatkowo obciążonych. Dlatego podkreślam: szczepionka przeciw COVID-19 gigantycznie zwiększa szanse na przeżycie – dodaje wiceprezydent Kaznowska. 

Przypomnijmy - wirus SARS-Cov-2 to choroba wysoce śmiertelna. Jak wynika z danych ogólnoświatowych około 80 proc. pacjentów, którzy wymagają wsparcia respiratora, nie przeżywa. Jak podkreśla dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w warunkach polskich umiera nawet 90 proc. pacjentów podłączonych pod respirator.  

Aby przygotować Szpital Południowy do czwartej fali pandemii z rządowej agencji (RARS), do placówki zostało dostarczone przenośne prosektorium, z którego wcześniej korzystał Szpital MSWiA. – Obyśmy nie musieli z niego korzystać – podsumowuje Renata Kaznowska.

 

 

*dane za 21.10.2021 r.