null

Szpital Południowy dla pacjentów z COVID-19 – wizyta na budowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent Renata Kaznowska z wizytą na budowie szpitala południowego

Z powodu pandemii koronawirusa i potrzeby stworzenia nowych miejsc dla pacjentów, prace budowlane na terenie Szpitala Południowego przyspieszają, a placówka już niebawem będzie w całości przygotowana do uruchomienia szpitala tymczasowego.

Mimo że z zewnątrz gmach szpitala wygląda na gotowy, to w budynku ciągle trwają prace wykończeniowe i budowlano-instalacyjne związane m.in. z kładzeniem wykładzin na ścianach, nawierzchni podłóg, malowaniem ścian w ramach zawartego z wykonawcą kontraktu. Jednocześnie odbywają się odbiory częściowe robót budowlanych i instalacyjnych oraz rozruchy technologiczne. Co prawda w budynku podłączone są już wszystkie media, tj.: gaz, prąd, woda, ale główne odbiory przeprowadzane przez służby zewnętrzne (sanepid, straż pożarną, PINB) rozpoczną się po zakończeniu wszystkich prac.

Mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy:

Sytuacja epidemiczna w Warszawie i na Mazowszu pokazała jak bardzo potrzebne jest miejsce do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem oraz odzyskiwanie miejsc w szpitalach dla pacjentów niecovidowych. W związku z tym termin uruchomienia Szpitala Południowego został przyspieszony, a placówka będzie w całości przeznaczona dla pacjentów „covidowych”. Podpisaliśmy porozumienie z wykonawcą inwestycji, które finalnie ma doprowadzić do przekształcenia Szpitala Południowego w tymczasowy szpital dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Zgodnie z pierwotnie przyjętym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., zaś przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala.  W związku z obecną sytuacja epidemiczną bardzo przyspieszamy tempo. Mogę powiedzieć, że przed nami jest do wykonania tytaniczna praca. Etap wszystkich prac inwestycyjnych planujemy zakończyć do 25 stycznia 2021 r. Następnie rozpocznie się proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów, na który dajemy sobie dwa tygodnie. Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego przyszłego roku. Znajdzie się tu 300 łóżek dla chorych na koronawirusa, w tym 80 łóżek respiratorowych – podkreśla Renata Kaznowska i dodaje: – Przyspieszenie prac jest możliwe dzięki uzgodnieniom, jakich dokonaliśmy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, ponieważ ten proces jest też kosztowny. Koszty te pokryte zostaną z funduszu Covid-19. Znaczna część sprzętu medycznego i aparatury również zostanie zakupiona z funduszu „covidowego” czy też dostarczona z Agencji Rezerw Materiałowych.   

Jak informuje wiceprezydent Kaznowska zakres dodatkowych prac związanych z przyspieszeniem oddania do użytkowania Szpitala Południowego będzie opiewał na kwotę blisko 8,6 mln zł.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który w imieniu m.st. Warszawy prowadzi inwestycję, jest w trakcie procedur przetargowych na wyposażenie medyczne. Do szpitala zostały już dostarczone dwa tomografy i czekamy na kolejne dostawy sprzętu medycznego. Trwają również przetargi na zakup sprzętu i wyposażenia do placówki  - postepowania są przeprowadzane zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Szpital Południowy zostanie wyposażony między innymi w rezonans magnetyczny, tomografy komputerowe, telekomando oraz aparaty rentgenowskie najnowszej generacji.

Proces uruchamiania nowego szpitala, w tym organizacji funkcjonowania poszczególnych oddziałów i kompletowania zespołu pracowników, jest wieloetapowy i skomplikowany. Szpital Południowy będzie z pewnością jednym z najnowocześniejszych podmiotów leczniczych. W placówce zostaną wdrożone i zastosowane nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w zakresie diagnostyki, organizacji oraz bezpieczeństwa udzielanych świadczeń – mówi wiceprezydent Kaznowska.