null

Szczyt kobiet z IT w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Duża, kolorowa sala, w której odpoczywają i rozmawiają uczestniczki konferencji Women in Tech Summit
Autor: Rafał Motyl

Perspektywy „Women in Tech Summit” – to nazwa dwudniowej konferencji branży technologicznej, która rozpoczęła się w środę w Warszawie. Organizatorzy zwracają uwagę na rolę kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami.

Przez dwa dni w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego kobiety z branży z IT dzielą się wiedzą i doświadczeniami z pracy z nowymi technologiami. Wśród prelegentów nie brakuje także mężczyzn. Uczestniczki międzynarodowego spotkania powitali dziś prezydent Warszawy, ambasador USA Mark Brzeziński i posłanka KO Barbara Nowacka.

- Po raz kolejny gościmy w Warszawie konferencję Perspektyw. Jestem dumny, że jako stolica możemy być partnerem tego wydarzenia. Warszawa jest kobietą - niepokorną, ambitną, odważną. Warszawa stawia na kobiety. Warszawa jest po stronie kobiet. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, za aktywność, za wielki wkład w rozwój także naszego miasta - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski witając uczestniczki konferencji.

Na 100 mężczyzn w stolicy przypada 117 kobiet. A ta dysproporcja jeszcze się powiększy, ponieważ wśród oficjalnie zarejestrowanych w Warszawie uchodźców z Ukrainy aż 64 procent to kobiety. Prezydent mówił dziś, jak bardzo życie Warszawy zależy od kobiet i jak bardzo znaczenie miasta wzrasta dzięki ich pracy i wiedzy.

Tematy dzisiejszych warsztatów to np. „Usprawnianie przepływu pracy: zwiększanie wydajności dzięki programowaniu i automatyzacji — moja podróż i spostrzeżenia” (warsztat poprowadzony przez Beatę Witek z ING) czy „Amazon Alexa: technologia mowy dla każdego” (wykład wygłoszony przez Roksolanę Mykhaylyk).

Warszawa wykorzystuje nowoczesne technologie na co dzień. Pozwala mieszkańcom i mieszkankom stolicy oszczędzać czas na chodzeniu do urzędów, kupno biletów czy przy zapisach do żłobków, przedszkoli czy szkół. Aż jedna piąta warszawiaków i warszawianek korzysta z aplikacji 19115, która pozwala na zgłoszenie źle zaparkowanych aut, uszkodzeń chodników, poznanie harmonogramu odbioru śmieci, jakości powietrza w okolicy, czy po prostu podzielenie się opinią na temat działań miasta.