null

Szczepienia, badania i edukacja – w Warszawie dbamy o zdrowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dłoń w niebieskiej rękawiczce ze strzykawką, które celuje w gołe przedramię
Warszawa finansuje programy zdrowotne, w tym m.in. szczepienia przeciw grypie dla małych dzieci | Autor: R.Motyl

Na ostatniej sesji Rada m.st. Warszawy uchwaliła na kolejne cztery lata programy polityki zdrowotnej i promocji zdrowia. Dzięki temu stołeczni seniorzy nadal będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie, a uczniowie skorzystać z darmowych badań i zajęć edukacji zdrowotnej.

W trosce o zdrowie warszawianek i warszawiaków, nie tylko inwestujemy w miejskie szpitale i przychodnie, ale również zapewniamy bezpłatne programy zdrowotne. Wiemy, że całkowicie bezpłatna i szeroko dostępna profilaktyka zdrowotna to ważne wsparcie dla warszawskich rodzin. Dlatego w najbliższych latach przeznaczymy łącznie blisko 9 mln zł z budżetu miasta na kolejną edycję darmowych szczepień przeciwko grypie sezonowej dla seniorów oraz kontynuację badań słuchu w szkołach i programów edukacji zdrowotnej – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Miejski program „Grypa 65+” rozpoczął się w 2004 roku, a jego głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę sezonową i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań wśród mieszkańców m.st. Warszawy, którzy ukończyli 65 lat. Szczepienia nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego.

„Grypa 65+” to jeden z najpopularniejszych miejskich programów zdrowotnych – informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną. – W ostatniej edycji z bezpłatnych szczepień skorzystało ponad 100 tys. warszawskich seniorów! Co ważne, tak jak w poprzednich latach, będzie można się szczepić przez cały sezon grypowy tj. od września do marca – dodaje wiceprezydentka.

W sezonie 2023-2025 miasto planuje przeznaczyć na szczepienia seniorów przeciw grypie 5.3 mln zł. Warszawa zapewnia również bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla małych dzieci (od 6 do 60 miesiąca życia). W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki. W ramach programu finansowane są obie. Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 0.5 mln zł w latach 2022-2025.

W szkołach badamy słuch

W ramach finansowanego z budżetu miasta, 3-letniego programu w zakresie wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu, od 2023 do 2025 r. zostanie przebadanych łącznie 75 tys. uczniów klas I oraz VIII szkół podstawowych, dla których m.st. Warszawa jest organem prowadzącym. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 3.2 mln zł.

Specjaliści podkreślają, że uczniowie nawet z lekkim ubytkiem słuchu, którzy często wydają się normalnie funkcjonować w codziennym życiu, mogą mieć trudności w nauce. Zaburzenia słuchu wpływają również na zachowanie dziecka i mogą być przyczyną problemów społecznych. Dlatego tak ważne jest wykrycie wady słuchu. Badania są nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne – zaznacza wiceprezydentka Renata Kaznowska.

W zeszłej edycji programu (2020-2022) na ponad 49 tys. przebadanych uczniów, u niemal 2 tys. wykryto zaburzenia słuchu.

W programie badań przesiewowych słuchu biorą udział tylko dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na ich udział w projekcie oraz wypełnili kwestionariusz z określonymi danymi na temat dziecka.

Sprawy sercowe – ważne dla młodzieży

Stołeczni radni przyjęli również uchwałę, dzięki której młodzież pomiędzy 18. a 19. r. życia z miejskich szkół będzie objęta edukacją w zakresie nadciśnienia tętniczego – budżet na tegoroczną edycją programu to 360 tys. zł.

W 2023 r. w programie weźmie udział 12 tys. uczniów, którzy podczas zajęć dowiedzą się jak uchronić się przez chorobami układu krążenia, co o naszym zdrowiu mówi obwód brzucha i dlaczego warto się ruszać i zdrowo odżywiać. W ramach zajęć młodzież nauczy się również prawidłowo wykonywać pomiar ciśnienia krwi oraz wyliczenia BMI (Body Mass Index).

 

Więcej informacji o miejskich programach zdrowotnych i promocji znajduje się pod adresem: zdrowie.um.warszawa.pl/profilaktyka-i-promocja-zdrowia.