null

Szansa na europejską pomoc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stół, za którym siedzą wolontariusze, odwiedza ich kilkuosobowa delegacja. Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform wymienia uścisk dłoni z wolontariuszką
Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform wita się z wolontariuszką

Dzień przed głosowaniem wartego 560 mln euro rozporządzenia Parlamentu Europejskiego o dofinansowaniu pomocy dla uchodźców Polskę odwiedziła Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazywał unijnej komisarz, jak z kryzysem radzą sobie działające w stolicy organizacje pozarządowe. Wizytę zakończyła konferencja prasowa przed namiotem WOŚP przy Dworcu Wschodnim.

Do Warszawy od początku wojny w Ukrainie dotarło ok. 600 tys. uchodźców, z czego 300 tys. zostało w mieście. Ponad 60 tys. otrzymało schronienie od miasta, 7 tys. osób dziennie korzysta z pomocy w punktach informacyjnych. Urzędnicy nadali już ponad 50 tys. numerów PESEL. Do warszawskich szkół zostało przyjętych ponad 16 tys. dzieci.

Mieliśmy szansę pokazać naszym gościom, że rząd oczywiście wykonał swoją pracę, ale konkretne działania to efekt pracy organizacji pozarządowych, biznesu i samorządów, które są na pierwszej walki z tym kryzysem – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. – Apeluję do naszych gości, aby pomogli nam wywrzeć presję na rząd i na instytucje europejskie, żeby powstała strategia radzenia sobie z kryzysem uchodźczym w całej Europie. Bo żaden rząd, a tym bardziej samorząd sobie z tym nie poradzi.

Widzę tu wielkie serce Polski, jestem pod wrażeniem tego, jak Państwo pracują. Parlament Europejski będzie jutro podejmował decyzję dotyczącą 560 mln euro na dostarczenie uchodźcom żywności, zapewnienie im dachu nad głową, umożliwienie, żeby jak najwięcej ukraińskich dzieci mogło zostać przyjętych do polskiej szkoły – mówiła Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform. – Europa jest zbiorem zasad, a solidarność jest jedną z najważniejszych.

Europejskiej komisarz towarzyszył Younous Omarjee, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komitetu Regionów. Zapowiadając jutrzejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim wyraził nadzieję, że rozporządzenie zostanie przyjęte jednomyślnie.

Jesteśmy świadkami największej migracji w historii Unii Europejskiej. Ponad 4 mln Ukraińców wyjechało ze swojego kraju, w tym 2,5 mln dotarło do Polski. Przybyliśmy tu, by zobaczyć tę rzeczywistość. Przerosła ona nasze wyobrażenia. To wyzwania przyprawiające o zawrót głowy – mówi Younous Omarjee. – Dziękuję panu prezydentowi Warszawy i Polakom za to, że zareagowaliście tak szybko i odpowiedzialnie.

Goście oglądali punkty pomocy, rozmawiali z wolnotariuszami i uchodźcami. Na koniec wystąpił gospodarz namiotu – Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obywatele, organizacje społeczne i samorządy natychmiast ruszyli z pomocą. Z kubkiem herbaty, za którym poszła konkretna pomoc. System niestety zawiódł – mówił Owsiak. – Przekażcie drodzy Państwo w Unii Europejskiej, że jak przyznacie nam dofinansowanie tej pomocy, to samorządy będą wiedziały najlepiej, jak rozdzielić te pieniądze.