null

Syreny w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Syrena na Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy
Autor: Cezary Warś

W ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17:00 na 60 sekund uruchomione zostaną syreny alarmowe. Powstańcy wystosowali apel o godne uczczenie godziny „W”.

1 sierpnia o godz. 17:00 w Warszawie zawyją syreny. Miasto zatrzyma się na symboliczną minutę ciszy. „Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” – tak zaczyna się apel podpisany przez powstańców i prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Apeluję o minutę ciszy, kiedy 1 sierpnia o 17:00 rozlegnie się dźwięk syren. To moment bardzo szczególny, kiedy w godzinie W zamiera cała Warszawa. Prosiłem innych samorządowców, by uczcili tę chwilę też u siebie i powoli staje się to ogólnopolską tradycją – mówił prezydent Trzaskowski.

Prezydentowi wtórował Janusz Komorowski, członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Mam gorącą prośbę do wszystkich mieszkańców Warszawy, żeby 1 sierpnia zatrzymali się o 17:00 i oddali hołd tamtej młodzieży warszawskiej, która była gotowa do ostatniego tchu walczyć o Polskę i jej dobre imię – mówił Komorowski.

Poza syrenami systemu alarmowania i ostrzegania ludności zostaną także uruchomione przez harcerzy ręczne syreny w poniższych lokalizacjach:

  • na Powązkach: Gloria Victis i plac przed Domem Pogrzebowym
  • na Mokotowie: Metro Wilanowska,
  • na Pradze-Północ: skrzyżowanie ulicy Targowej z Kijowską,
  • na Pradze-Południe: skrzyżowanie ulic Fieldorfa, Zamienieckiej i Ostrobramskiej, rondo Waszyngtona,
  • w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta,
  • na Ursynowie: skrzyżowanie ulic KEN i Wąwozowej,
  • w Wilanowie: Przyczółkowa 29,
  • we Włochach: skrzyżowanie ulic al. Krakowska z 1 Sierpnia.