null

Święto Warszawy z Syrenką i Omegą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzech mężczyzn siedzi na krzesłach, wśród nich Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski oraz komandor Yacht Klubu Polski Warszawa Paweł Kalota, mistrz żeglarstwa Paweł Gardasiewicz.
Prezydent Rafał Trzaskowski opowiada o Regatach. Za nim komandor Yacht Klubu Polski Warszawa Paweł Kalota, przed nim mistrz żeglarstwa Paweł Gardasiewicz | Autor: Fot. Ewelina Lach

4 czerwca – w rocznicę wyborów 1989 roku, po których skończył się w Polsce komunizm – Warszawa będzie świętować. Rano Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy na Wiśle, po południu parada syren na Krakowskim Przedmieściu.

Szczegóły obu imprez przedstawił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na wiślanej barce prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Nieuregulowana rzeka płynąca przez miasto to skarb Warszawy. Mam nadzieję, że setki, a może tysiące warszawianek i warszawiaków będą oglądać w weekend regaty żeglarskie na Wiśle – mówił prezydent. – A w sobotę po południu przez Krakowskie Przedmieście przejdzie parada syrenek. Bawmy się, bo 4 czerwca to święto Warszawy, święto radości i wolności.

Na konferencji byli obecni także wodniacy, którzy w weekend będą ścigać się na Wiśle.

Cieszę się na te regaty na żaglówkach Omega. Bo Omega powstała właśnie w Warszawie –  mówił Paweł Kalota, komandor Yacht Klubu Polski Warszawa.

Regaty to świetna okazja do promocji Wisły jako warszawskiego akwenu i promocji aktywności w Warszawie – dodał Paweł Gardasiewicz, mistrz windsurfingu.

Regaty nad Wisłą

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na najbliższy weekend 4-5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jeśli pogoda pozwoli, odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy – przyznawany w każdej klasie – zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Regaty zaczną się w sobotę 4 czerwca o godz. 11. Między godziną 14. a 17. zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie. W niedzielę w godzinach 11-15 ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

W tym czasie chętni będą również mogli wziąć udział w bezpłatnych spływach kajakowych ufundowanych przez miasto z plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do plaży Rusałka (koło ZOO). Zapisy przez internet.

Na czas regat, na plaży Rusałka powstanie „miasteczko żeglarskie”. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych łodziach „pychówkach” i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach (inaczej: paddle). Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert na plaży Rusałka, na którym wystąpi Melancholia Hill (godz. 20:30) i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska (godz. 21:15).

Parada na Krakowskim

I Parada Syrenki rozpocznie się w sobotę 4 czerwca o godz. 15:30 przy Pomniku Kopernika. W wydarzeniu wezmą syrenek reprezentujące miasto stołeczne Warszawę oraz dzielnice Białołękę, Bielany, Mokotów, Ursynów, Wawer, a także MPWiK – pochód ruszy w kierunku Placu Zamkowego.

Paradzie będzie towarzyszyć muzyka formacji Ritmo Bloco i Brassfederacji. Pojedzie w niej też zabytkowy autobus Somua, „londyńczyk” oraz samochód „Warszawa”.

Z balkonu hotelu Bristol Kalina Levvska zaśpiewa piosenkę z puentą: „Każda z Was to Sawa, a każdy z Was to Wars”. Na skwerze Hoovera Fasolki odśpiewają „Katarynkę Karolinkę”, a na Plac Zamkowy doprowadzi uczestników Orkiestra Dęta z Mykanowa z mażoretkami w paradnych strojach.

Pod kolumną Zygmunta warszawianki i warszawiaków czeka wspólna zabawa przy piosence „Warszawa da się lubić”, którą wykona Karolina Lizer z towarzyszeniem wszystkich artystów.

Prezydent Rafał Trzaskowski w rozmowie z żeglarzem
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Modele dwóch żaglówek w gablocie