null

Święto Warszawy nadal trwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski macha do warszawiaków z pokładu piętrowego autobusu. W tle białe balony i bańki mydlane
Prezydent m.st. Warszawy otwiera Paradę Syrenki | Autor: Ewelina Lach

Słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji i tłumy mieszkańców – tak minął pierwszy dzień obchodów Święta Warszawy. W sobotę na Wiśle rozpoczęto Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy, a w centrum miasta odbyła się Parada Syrenki.

Pierwsze atrakcje dla warszawskich rodzin i turystów zaplanowano już na godzinę 11:00 przy Wiśle. Z brzegów rzeki można było obserwować zmagania żeglarzy w ramach Regat o Puchar Prezydenta Warszawy. Finałowe wyścigi odbędą się w niedzielę, start również o godzinie 11:00.

Sobota była również finałowym dniem zmagań w ramach regat dzielnicowych, które rozpoczęto już w czwartek. Pierwsze miejsce zajęła załoga Pragi-Północ, dalsze w kolejności były Praga-Południe, Śródmieście, Dzielnica Wisła i Ursynów. Nagrody uczestnikom wręczył prezydent m.st. Warszawy. Rafał Trzaskowski nagrodził również młodych członków Yacht Klubu Polskiego – Warszawa, którzy organizowali warsztaty.

Przez cały czas trwania regat warszawskie rodziny oraz turyści uczestniczący w wydarzeniu mogli skorzystać z miasteczka żeglarskiego na plaży Rusałka i strefy kibica na bulwarach im. Jana Karskiego. Gry, zabawy, animacje i spektakle – to tylko część dostępnych atrakcji. Jeszcze dzisiaj o godzinie 19:00 odbędzie się parada kolorowych żagli po Wiśle, a o godzinie 20:00 Warsaw Sailors Party na Dworcu Wodnym Warszawa. Równie dużo atrakcji zaplanowano na niedzielę – to m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty SUP oraz bezpłatna przeprawa przez Wisłę na wysokości Bulwarów im. Jana Karskiego i plaży Rusałka (w godzinach 9:45-16:45).  

II Parada Syrenki

Kilkanaście syrenek na platformach, kolorowy korowód i tłumy mieszkańców – tak wyglądała dzisiejsza Parada Syrenki, która przeszła od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego. Wydarzenie uroczyście otworzył prezydent Rafał Trzaskowski.

Na czele pochodu, tuż za zabytkowym czerwonym autobusem Somua i charakterystycznym piętrowym „Londyńczykiem”, na platformie jechała miejska Syrenka. Symbol Warszawy przystrojono w złotą koronę i suknię zrobioną z ponad 7 tys. kwiatów oraz rodzimych traw. Tuż za nim w barwnym korowodzie dostrzec można było pozostałe syrenki przygotowane przez miejskie jednostki i większość stołecznych dzielnic, a także artystów przebranych w kolorowe stroje inspirowane podwodnym światem. Wydarzeniu towarzyszyły występy muzyczne takich grup, jak Orkiestra Dęta z Mykanowa, Brass Federacja czy Bloco Central. Całość zakończył koncert na placu Zamkowym, gdzie można było posłuchać utworów z bajek Disneya najbardziej znanych i lubianych przez najmłodszych.

Żaglówki pływające po Wiśle
Zobacz galerię (16 zdjęć)
Czerwona żaglówka płynie po Wiśle
Żaglówki przycumowane do brzegu przy wiślanej plaży. W tle widok na Stare Miasto
Prezydent Rafał Trzaskowski macha do warszawiaków z pokładu piętrowego autobusu. W tle białe balony i bańki mydlane
Prezydent Rafał Trzaskowski robi sobie selfie z czwórką dzieci na pokładzie piętrowego autobusu.
Rzeźba syrenki jedzie na platformie ulicą Nowy Świat. Po obu stronach mieszkańcy Warszawy
Górny fragment rzeźby Syrenki ze złotą koroną na głowie i suknią z kwiatów
Jedna z platform z syrenką przygotowaną przez dzielnicę na Paradę Syrenki
Wiceprezydent Renata Kaznowska podczas Parady Syrenki. W tle ludzie z kolorowymi wachlarzami
Ubrani w galowe stroje ludzie z orkiestry z instrumentami w ręce
Dzieci i dorosła osoba spoglądające na przejeżdżający samochód z napisem Parada Syrenki
Dwie ubrane w turkusowe stroje osoby na szczudłach, w tle duży puzon
Aktor ucharakteryzowany i ubrany w zielony strój wysyłający pocałunki publiczności
Kobieta ubrana w czerwony strój i z kolorowym makijażem stojąca na specjalnym metalowym stelażu z ogonem
Czterech muzyków jadących na jednym długim rowerze gra na instrumentach. W tle przejeżdżający zabytkowy czerwony samochód