null

Święto teatru w cieniu wojny

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Teatr Studio

„Polskie teatry ratowały ukraiński teatr” – pisze ukraińska reżyserka, Switłana Oleszko, która od ponad roku mieszka i pracuje w Warszawie. To słowa z polskiego orędzia z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Teatru. Rolę artystów sceny w czasie wojen i kryzysów, podkreśla także egipska aktorka Samiha Ayoub – autorka tekstu międzynarodowego.

To kolejny Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony w cieniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Rok temu zebraliśmy się na Placu Defilad i patrzyliśmy na wielki napis ДЕТИ („dzieci”), który przypominał o dramatycznych wydarzeniach w ukraińskim Mariupolu. Dziś, w dniu święta teatru, trudno uwolnić się od tych wspomnień - mówi wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. I dodaje - Miniony rok pokazał, jak wiele dobrego mogą zrobić ludzie teatru – pełni solidarności, współczucia, wspierający swoje koleżanki i kolegów z ogarniętej wojną Ukrainy. W Warszawie gościmy ukraińskie twórczynie i ukraińskich twórców, którzy stali się już częścią wielkiej artystycznej rodziny. Jesteśmy z wami, wspieramy i z całego serca życzymy, by kolejne teatralne święto, za rok, obchodzone było już w czasie pokoju, w atmosferze bezpieczeństwa i nadziei.

Polskie orędzie Switłany Oleszko

Rok temu, po inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechała m.in. ukraińska reżyserka Switłana Oleszko, dyrektorka teatru Arabesky w Charkowie. Jak wspomina, przybyła do Warszawy z jedną walizką, którą spakowała już w 2014 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Od roku mieszka w Warszawie, pracuje w Teatrze Polskim, który, jak podkreśla, stał się jej domem.

Jaki był dla teatrów polskich ubiegły rok? To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy – bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury. My, twórcy ukraińscy opowiadaliśmy na polskich scenach o naszej wojnie. Mówiliśmy prawdę. Mówiliśmy głośno po polsku. Słuchaliście nas, słyszeliście nas. Może po raz pierwszy w historii – to fragment orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, napisany przez Switłanę Oleszko (pełny tekst w załączniku).

Międzynarodowe orędzie Samiha Ayoub

Orędzie międzynarodowe z okazji teatralnego święta przygotowała w tym roku egipska aktorka Samiha Ayoub.

Do wszystkich moich przyjaciół – artystów teatralnych z całego świata. Piszę do Was to przesłanie w Międzynarodowy Dzień Teatru i choć czuję się ogromnie szczęśliwa, że do Was przemawiam, jednocześnie drżę z powodu cierpienia, którego wszyscy – artyści teatralni i nieteatralni – doświadczamy [...]. Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne – tak zaczyna się to wystąpienie (pełny tekst w załączniku).

Międzynarodowy Dzień Teatru w Warszawie

Warszawskie teatry z okazji tego święta przygotowały różnego rodzaju atrakcje, np. darmowe wejściówki czy bilety za złotówkę, oprowadzania po teatralnych kulisach, spotkania z ludźmi teatru. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych dzielnic oraz warszawskich teatrów.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku i jest obchodzony zawsze 27 marca. Tego dnia publikowane jest przesłanie wybitnego człowieka teatru (orędzie tłumaczone na wiele języków), odbywają się także specjalne spotkania i spektakle poświęcone sytuacji i problemom teatrów.

Załączniki: