
Ślubowanie nowo przyjętych strażników miejskich, 307 awansów oraz 32 odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Straży Miejskiej m.st. Warszawy”. We wtorek w oddziale przy ul. Kajetana Sołtyka odbyły się uroczyste obchody Dnia Straży Miejskiej.
Na uroczyste obchody przybyli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele Rady Warszawy, środowisk powstańczych, służb i formacji mundurowych. Prezydent podziękował strażnikom za ich codzienną pracę i skuteczne działania na rzecz bezpieczeństwa miasta.
Jak być przykładem
To właśnie Wy, strażniczki i strażnicy, macie bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Ślubowaliście między innymi chronić porządek publiczny i dbać o bezpieczeństwo. Realizowanie przez Was codziennych obowiązków sprawia, że Warszawa funkcjonuje tak, jak powinna. Dlatego bardzo Wam wszystkim za to dziękuję. Niech postawa wyróżnionych przed chwilą kilkunastu strażników będzie przykładem dla innych i motywacją do jeszcze skuteczniejszej pracy na rzecz Warszawy – mówił prezydent.
Wiem, że nie jest to praca łatwa. Musimy podejmować trudne decyzje i interweniować, często będąc pierwsi w miejscach, w których dzieje się coś złego. Służba na rzecz drugiego człowieka zawsze wymaga szczególnego zaangażowania i poświęcenia. Nawet najlepiej wyposażona jednostka nie zrealizuje swoich celów bez rzetelnej i uczciwej pracy człowieka – mówiła komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy Magdalena Ejsmont. – Chciałabym, aby strażniczki i strażnicy byli dumni z noszenia munduru Straży Miejskiej, ponieważ oznacza on przede wszystkim takie wartości jak szacunek i honor. Wartości, o których zapomnieć nam nie wolno – mówiła.
Podczas uroczystości ślubowanie złożyło 29 nowo przyjętych funkcjonariuszy, którzy zasilili szeregi oddziałów terenowych. Najlepsi pracownicy otrzymali honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Straży Miejskiej m.st. Warszawy”. Dodatkowo z okazji święta 307 funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stanowiska.
Jak dbać o ład
W minionym roku mieszkańcy zwracali się po pomoc do warszawskiej straży miejskiej prawie pół miliona razy. Każdego roku największa liczba zgłoszeń dotyczy łamania przepisów ruchu drogowego i zagrożeń w ruchu. Główny obszar działań to bezpieczeństwo warszawiaków oraz ład i porządek w przestrzeni publicznej. Dalej są interwencje dotyczące ochrony środowiska. W trosce o czyste powietrze straż miejska prowadzi kontrole dotyczące spalania, nadzorem strażników objęte jest też gospodarowanie odpadami przez mieszkańców oraz firmy i instytucje. Ważną rolę w działalności Oddziału Ochrony Środowiska pełni Ekopatrol specjalizujący się w niesieniu pomocy zwierzętom.

Jak zostać strażnikiem
Warszawa ma ponad tysiąc strażników i strażniczek. Żeby wstąpić do służby trzeba spełniać następujące warunki:
- ukończone 21 lat,
- obywatelstwo polskie,
- wykształcenie co najmniej średnie,
- uregulowany stosunek do służby wojskowej,
- sprawność psychiczna i fizyczna,
- pełnia praw publicznych,
- nienaganna opinia,
- niekaralność,
- ukończone szkolenie podstawowe strażników (można je ukończyć w trakcie zatrudnienia).